Narození dítěte 2017

Stříbrná mince Ohrožená příroda - Raroh velký proof

Cena (včetně DPH) 1 295 Kč
Prodejní místa Zobrazit
Stav skladu Do 21 dnů
Číslo 75108-718
Přidat do oblíbených

Za nákup získáte uvedený počet ibodů.Získáte ibodů: 51

  • Pokračování úspěšné sběratelské série.

Ohrožená příroda

Série Ohrožená příroda představuje každý rok několik zástupců rostlinné i živočišné říše, s nimiž je stále těžší se při toulkách českou krajinou setkat. Česká mincovna tyto ohrožené druhy připomíná prostřednictvím krásných Smart mincía zároveň tak apeluje na naši zodpovědnost – přežití těchto druhů je totiž výhradně v rukou nás, lidí. Nedopusťme, aby se tyto stříbrné mince zanedlouho staly smutnou připomínkou dalšího vyhubeného tvora! Nová emise je věnována skutečně impozantnímu dravci.

Raroh velký se vyskytuje v oblastech od střední Evropy po jihovýchodní Sibiř, sever Mongolska a Čínu. V České republice však tento pták hnízdí pouze na Moravě, ač v první polovině 20. století obýval také Čechy. Dnes jeho tuzemskou populaci tvoří jen 8-10 párů. Jeho tělo je dlouhé kolem 50 cm s úctyhodným rozpětím křídel 102-129 cm. Váží přibližně jeden kilogram.

Mezi poznávací znaky raroha velkého patří bílé temeno hlavy a hnědý čárkovaný týl. Břicho a hruď jsou rovněž hnědé barvy a jsou na nich patrné podélné skvrny. Mláďata mají nohy modrošedé, dospělí jedinci pak jasně žluté. Potravu raroha tvoří drobní savci a ptáci. Své hnízdo po návratu ze zimovišť staví v korunách stromů listnatých a smíšených lesů nebo na skalách. Samice snáší červenohnědá skvrnitá vejce, z nichž po 30-31 dnech vysedí 3-5 mláďat. V této době jsou rarozi nejzranitelnější. Rušení v době hnízdění patří k nejvýznamnějším příčinám ohrožení, stejně jako pád hnízda, jeho vykradení za účelem chovu či prodeje mláďat a bohužel také přímý odlov.

Kompozici reverzu stříbrné Smart mince s nominální hodnotou 1 NZDreliéfním motivem sedícího raroha v popředí a kolorovaným vyobrazením dravce v letu připravila akademická sochařka Majka Wichnerová. Averz pak vedle atributů emitenta nese velmi zdařilou plastiku divokého lesa, která obzvláště vyniká v mimořádné kvalitě ražby proof. Nepropásněte další krásný kousek přírody pro vaše numismatické kolekce.

Materiál: Stříbro
Váha: 16 g
Ryzost: 999 / 1000
Průměr: 34 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká
Autor averzu: ak. soch. Majka Wichnerová
Autor reverzu: ak. soch. Majka Wichnerová
Číslo: 75108-718
Emisní náklad: 1000 ks
Datum emise: Únor 2015
Balení: Blistr
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ne
Kolorovaná: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Niue
Nominální hodnota 1 NZD
Nákupní košík 0 Kč