Narození dítěte 2017

Stříbrná půluncová mince Zlatá Praha proof

Cena (včetně DPH) 990 Kč
Prodejní místa Zobrazit
Stav skladu Nyní nedostupné
Číslo 75071-711

 Naše Praha je jen jedna, je stověžatá, je hlavou státu, je zlatá. Historický klenot Evropy, přehlídka architektonických unikátů a místo s neopakovatelnou mystickou atmosférou. Všechny tyto prvky Česká mincovna otiskla do podoby stříbrné mince Zlatá Praha, jejíž emise se sběratelé dočkali právě nyní.

Ke spolupráci na návrhu mince z ryzího stříbra byl přizván znamenitý český výtvarník Vladimír Oppl, autor, jenž Prahu miluje a zná a jehož Nové město pražské ze sady Karel IV. bylo v roce 1999 vyhlášeno nejkrásnější zlatou mincí světa.

Averz mince Zlatá Praha je tvořen třemi kruhovými výjevy - královnou Alžbětou II., Karlovým mostem a netradičním pohledem na Hradčany ze Staroměstského náměstí. Na okraji mince je vyraženo anglické jméno královny, váha a ryzost stříbra, nominál 1 DOLLAR, rok vydání 2014 a jméno emitenta Niue Island.

Reverzu vévodí staropražský znak, který vyniká ve výjimečném lesku kvality proof. Jeho centrum tvoří štít a hradební zeď s cimbuřím a otevřenou branou. Z této brány ční rámě ve zbroji třímající meč. Nad štítem se nachází tři zlaté věže z kvádrů, které určují počet katastrálních území. Věže s okny mají na střechách makovice. Štít je zdoben třemi přilbami s korunami, nad prostřední z nich je umístěno heslo „Praha Caput Regni“ používané od středověku a od roku 1518 zdobící Staroměstskou radnici. Na každé z krajních přileb jsou umístěny praporce erbovních měst.

Stříbrná mince 1 NZD Zlatá Praha je další důstojnou poctou matce měst, kterou Česká mincovna připravila pro sběratele právě nyní, kdy jsou ceny drahých kovů od roku 2011 na svém historickém minimu a připravují se pozvolna ke svému nárůstu. Uložte tedy včas své peníze do uměleckého stříbra!

Materiál: Stříbro
Váha: 16 g
Ryzost: 999 / 1000
Průměr: 34 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká
Autor averzu: ak. soch. Vladimír Oppl
Autor reverzu: ak. soch. Vladimír Oppl
Číslo: 75071-711
Emisní náklad: 2000 ks
Datum emise: Srpen 2014
Balení: Modrá kožená etue
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Niue
Nominální hodnota 1 NZD
Nákupní košík 0 Kč