Stříbrná mince 1 Oz Mickey Mouse Bláznivé letadlo proof

Stříbrná mince 1 Oz Mickey Mouse Bláznivé letadlo proof

Stav skladu
Vyprodáno
Emisní náklad
10000 ks

Mickey Mouse

Víte, kdy se narodil Mickey Mouse? Roku 1928 a poprvé se divákům představil v černobílé grotesce s názvem Plane Crazy. Začátek jeho hvězdné kariéry připomíná stříbrná mince z Disneyho sběratelské série.

Šestiminutová němá taškařice pojednává o pokusu myšáka Mickeyho napodobit úspěch Charlese Lindbergha, který předchozího roku jako první člověk sólově přeletěl Atlantik. Přestože letectví bylo v té době mezi lidmi velmi populární, autoři Walt Disney a Ub Iwerks pro svoje dílko nedokázali získat distributora. Později téhož roku dvojice přišla s krátkým zvukovým filmem Steamboat Willie – hlavní role opět připadla kreslenému myšákovi a diváci byli nadšeni. Pro obrovský ohlas se autoři rozhodli oprášit svůj původní film a uvést ho znovu, tentokrát již se zvukem. Konečně se dočkali zaslouženého úspěchu a jejich přelomový počin, ve kterém se poprvé představil nejen poťouchlý myšák, ale také jeho kamarádka Minnie, dnes patří do zlatého fondu animované kinematografie.

Reverzní strana mince zachycuje Mickey Mouse v kokpitu vlastnoručně postaveného letounu. V rukou drží podkovou pro štěstí, kterou mu před startem dala jeho kamarádka Minnie. Postavička je kolorovaná ve stylu černobílé grotesky. Averzní strana ražby patří atributům jejího emitenta, kterým je tichomořský ostrov Niue – jménu a portrétu královny Alžběty II., nominální hodnotě mince TWO DOLLARS (NZD) a roku emise 2016. Autorem podoby licencovaného výtvarného návrhu mince je kreativní tým New Zealand Mint.

Součástí každé stříbrné ražby je elegantní dřevěná etue se speciálním mechanismem sloužícím k vystavení mince, certifikátem původu a půvabným ilustrovaným přebalem.

Specifikace

Číslo
84119-751
Emitent
Niue
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
40,6 mm
Balení
Dřevěná etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...