Vyhrajte zlato alchymistů
Velká soutěž o zlatý poklad
  1. Eshop
  2. Mince světa
  3. Stříbrná mince 1 Oz Mickey Mouse Fantazie proof
Zpět

Stříbrná mince 1 Oz Mickey Mouse Fantazie proof

Cena (včetně DPH)
2 150 Kč
84 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
84148-751


Mickey Mouse

Další stříbrná mince ze sběratelské série, která představuje milníky v kariéře animovaného myšáka Mickeyho Mouse, je věnována jeho nejslavnějšímu hudebně-filmovému dobrodružství jménem Fantazie.

Disneyho barevný celovečerní film z roku 1940 byl odvážným experimentem propojujícím animované vyprávění s klasickou hudbou a hranými segmenty. Jeho základem se stal krátký snímek „The Sorcerer‘s Apprentice“. Ten měl původně sloužit jako samostatná několikaminutová groteska, která by myšáka Mickeyho vrátila zpět na výsluní – jeho popularita totiž strmě klesala. Náklady na výrobu „Čarodějova učně“ však vzrostly natolik, že se studiu nemohly vrátit. Walt Disney se proto rozhodl vytvořit plnohodnotný povídkový film sestávající z osmi částí. Jeho dokonalou animaci doprovázela díla hudebních velikánů (byli mezi nimi například Bach, Čajkovskij a Beethoven) inspirovaná příběhy ze starých řeckých bájí a pověstí i Goethových básní, dirigovaná proslulým Leopoldem Stokowskim v podání philadelphského filharmonického orchestru. Vzniklo tak dílo, které mohlo oslovit jak masy toužící po zábavě, tak odbornou kritiku. Finanční zisk se však bohužel nedostavil, jelikož druhá světová válka odřízla Ameriku od zahraničních trhů. Své publikum si však „Fantasia“ našla, získala kultovní status a dnes je považována za jeden z nejlepších animovaných filmů všech dob.

Reverzní strana mince nese výjev z nejznámější kapitoly filmu, a to z původního Čarodějova učně. Mickey oblečený do kouzelnického roucha a špičaté čepice oživuje pomocí magie koště, které za něj vykonává domácí práce – nese vědra s vodou. Postavička myšáka je díky technologii kolorování vyvedena ve věrných barvách, zbytek mince je reliéfní. Averzní strana ražby je pak věnována atributům jejího vydavatele, kterým je ostrov Niue – tj. profilu a jménu panovnice Alžběty II., nominální hodnotě mince TWO DOLLARS (NZD) a roku emise 2017. Autorem licencovaného výtvarného návrhu mince je tým Novozélandské mincovny.

Nedílnou součástí emise je luxusní dřevěná krabička s ilustrovaným přebalem, certifikátem a mechanismem, který minci vkusně vystaví.

Materiál
Stříbro
Váha
31,1 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
40,6 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Vroubkovaná
Číslo
84148-751
Emisní náklad
Nelimitováno
Balení
Dřevěná etue
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue