Slavíme  výročí nezávislosti
100 let Československa

Stříbrná mince Gustav Fabergé proof

Cena (včetně DPH)
1 650 Kč
64 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75077-711

Ve světě přepychu a bohatství existuje několik jmen, při jejichž vyslovení zavládne v té správné společnosti vzrušené ticho. Jedním z nich je jistojistě Gustav Fabergé. Světoznámý klenotník, jenž se narodil právě před dvěma sty lety. Jeho precizní práce s drahými kovy je tak věhlasná, že kulaté výročí neminulo ani Českou mincovnu. Ta k nedožitému jubileu zlatníka Gustava Fabergého připravila nádhernou emisi stříbrné mince ve špičkové kvalitě proof.

Kořeny rodu Fabergé vedou do Francie, kterou však, coby protestanti, jeho příslušníci opustili po zrušení Ediktu nantského v roce 1685. Tím totiž přišli hugenoti, k nimž se rodina v silně katolické Francii hlásila, o četná práva. Část předků Gustava Fabergého se přesunula do carského Ruska, on sám se narodil roku 1814 v Pärnu v Livonii (současném Estonsku), kam se jeho otec přestěhoval z Německa. Učil se u Ferdinanda Spiegela v Petrohradě a pracoval pro Wilhelma Keibela. Získal mistrovskou kvalifikaci a otevřel si dílnu Fabergé v Petrohradě ve sklepě na ulici Bolšaja Morskaja.

V roce 1842 se oženil s Charlottou Jungstedtovou, dcerou dánského malíře, s níž měl pět dětí. V roce 1860 se společně s nimi odstěhoval na odpočinek do Drážďan a firmu v Rusku nechal v rukou partnera Hiskiase Pendina a nejstaršího syna Petra Carla Fabergého. Ten se proslavil zejména velikonočními vejci, která vyráběl převážně na zakázku pro carskou rodinu. Světově proslulá díla zlatnických mistrů vznikla v počtu asi 50 kusů, dochovalo se jich však o něco méně. Jejich precizní zpracování, využité materiály a originální otevírací kompozice s překvapením se staly synonymem opulence a luxusu.

Právě tento prvek zdobí averz stříbrné mince, která je věnována památce Gustava Fabergého. Jedná se o plastiku klenotu v podobě vejce. Tu pro Českou mincovnu připravil výjimečně talentovaný medailér Asamat Baltaev. Motiv lícní strany doplňuje podobizna královny Alžběty II. a nominál 2 NZD. Na reverzu se nachází portrét Gustava Fabergého, spolu s jeho jménem a životopisnými daty, který Baltaev zpracoval na základě předlohy ruského malíře A. I. Perevyška.

Ryzí stříbro podtrhuje vysokou uměleckou hodnotu tohoto malého klenotu, jenž je nádhernou výzvou pro kultivaci vašich vzácných kolekcí!

Materiál
Stříbro
Váha
31,1 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslo
75077-711
Emisní náklad
400 ks
Datum emise
říjen 2014
Balení
Modrá kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2 NZD