1. Eshop
  2. Mince světa
  3. The Royal Mint
  4. Stříbrná mince 200. výročí narození královny Viktorie UK …
Zpět

Stříbrná mince 200. výročí narození královny Viktorie UK 2019 proof

Cena (včetně DPH)
2 750 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
84231-721


Royal Mint VCSPNC

Královna Viktorie, za jejíž vlády se z Velké Británie stala říše, nad kterou slunce nezapadá, se narodila před 200 lety. Britská mincovna The Royal Mint vyrazila u příležitosti tohoto jubilea stříbrnou pamětní minci.

Viktorie – královna Velké Británie a první indická císařovna – se narodila 24. května 1819. Na trůn usedla 20. června 1837 a své zemi vládla bezprecedentních 63 let a 7 měsíců. Tento rekord překonala až Viktoriina prapravnučka – současná královna Velké Británie Alžběta II. Na vrcholu své největší slávy si ostrovní království podrobilo celých 20 % zemského povrchu a odstartovalo průmyslovou revoluci. Velkolepá dějinná éra dostala příhodný název – viktoriánská. Konzervativní panovnice měla 9 dětí a 42 vnoučat a přezdívalo se jí „babička Evropy“. Není divu, že při takovém množství urozené krve roztroušené po kontinentu se stalo, že panovníci, kteří proti sobě stanuli v první světové válce, byli příbuzní. Když Viktoriin milovaným manžel – německý princ Albert Sasko-Kobursko-Gothajský – zemřel na tyfus, královna se stáhla do ústraní a po následujících 40 let nosila černé šaty. Zemřela po krátké nemoci 22. ledna 1901 ve věku 81 let.

Na reverzní straně mince z ateliéru Johna Bergdahla se nachází hodinový strojek symbolizující průmyslovou revoluci. Do jednotlivých ozubených koleček jsou zakomponovány dobové výjevy – portrét královny Viktorie z profilu a technické výdobytky viktoriánské éry. Averzní strana pak nese nominální hodnotu 5 POUNDS (GBP), portrét současné královny Alžběty II., opis „ELIZABETH II D G REG F D“ (Alžběta II., z Boží milosti královna, ochránkyně víry) a ročník emise 2019.

Speciální balení, do kterého je mince zasazena, přibližuje královnin odkaz.

Materiál
Stříbro
Váha
28,28 g
Ryzost
925 / 1000
Průměr
38,61 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Číslo
84231-721
Emisní náklad
Nelimitováno
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Nominální hodnota
pět liber