Narození dítěte 2017

Stříbrná mince 200 Kč 2014 17. listopad 1989 stand

Cena Klub ČM 405 Kč
Prodejní místa Zobrazit
Číslo 21405-750

Páteční ráno 17. listopadu před 25 lety ještě nikdo netušil, že se probouzí do jednoho z nejvýznamnějších dnů novodobých dějin tehdejšího Československa. Dokonce i večer při sledování televizních zpráv si málokdo uvědomoval, že záběry z Národní třídy dokumentují obrovský převrat. Po čtyřiceti letech se však konečně blížila doba, kdy budou moci lidé ve své zemi svobodně dýchat. Česká národní banka k tomuto velkému výročí připravila emisi stříbrné pamětní mince s nominálem 200 Kč.

Nádherná mince z ryzího stříbra s motivem 17. listopadu 1989 nese velmi silnou a výstižnou symboliku tématu. Majestátní český lev uvězněný za mřížemi s pěticípou hvězdou nad svou hlavou na averzu mince je až mrazivým vyjádřením dlouhých předlistopadových roků. Kompozice je doplněna letopočty 1948-1989, nápisem Česká republika a nominálem 200 Kč. Optimistický výjev lva osvobozeného z letitého vězení, nad jehož hlavou se skví svatováclavská koruna, pak dominuje reverzu společně s textem 17. listopad 1989 a letopočty 1989-2014. Autorství obou stran patří výtvarníku Jiřímu Hanušovi. Překrásný umělecký kousek rozhodně nemůže uniknout pozornosti žádného numismatika a jeho kultivované kolekce.

 

28. října 1939, tedy v den výročí vzniku Československé republiky, se konaly v Praze a dalších městech velké protinacistické demonstrace, při nichž byl smrtelně zraněn student medicíny Jan Opletal. Jeho pohřeb pak přerostl v protiněmeckou demonstraci českých studentů. Nacisté na ni reagovali 17. listopadu 1939 uzavřením českých vysokých škol, popravou devíti studentů a deportací mnoha dalších do koncentračních táborů.

O dva roky později byl na zasedání Mezinárodní studentské rady v Londýně vyhlášen 17. listopad Mezinárodním dnem studentstva. Jedná se o jediný celosvětově uznávaný svátek, který má český původ. Právě při příležitosti Mezinárodního dne studentstva a uctění památky Jana Opletala byla v roce 1989 svolána manifestace studentů, která započala pokojně na Albertově a pokračovala směrem na Vyšehrad. Studenti se následně vydali do centra města, kde jim byl zátarasy odepřen přístup na Václavské náměstí. Na Národní třídě došlo k jejich obklíčení a surovému bití.

Tato brutalita vyvolala velký odpor u většiny národa, na stranu studentů se přidávali postupně také dělníci v továrnách. Dne 27. listopadu se konala dvouhodinová generální stávka, která se rozšířila z Prahy i do dalších měst Čech i Slovenska a účastnily se jí tři čtvrtiny národa. Takovému tlaku tehdejší vláda neodolala a události nabraly rychlý spád. 29. prosince byl po 41 letech prvním nekomunistickým prezidentem Československé republiky zvolen Václav Havel. 

Materiál: Stříbro
Váha: 13 g
Ryzost: 925 / 1000
Průměr: 31 mm
Provedení: STANDARD
Hrana: Vroubkovaná
Autor averzu: Jiří Hanuš, DiS.
Autor reverzu: Jiří Hanuš, DiS.
Číslo: 21405-750
Emisní náklad: 5900 ks
Datum emise: Listopad 2014
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Česká národní banka
Nominální hodnota 200 Kč
Nákupní košík 0 Kč