Narození dítěte 2017

Stříbrná mince 200 Kč 2014 Tomáš Baťa ml. proof

Cena Klub ČM 579 Kč
Prodejní místa Zobrazit
Číslo 21404-721

Pouhých pět let chybělo Tomáši Baťovi mladšímu ke splnění jeho snu – dožít se 99 let. Opustil však bohužel svět krátce před 94. narozeninami roku 2008. 17. září 2014 si připomínáme jeho nedožité sté výročí narození. Tato velká osobnost české i světové historie je nepochybně hodna výjimečných poct. Svůj obdiv k jeho zásluhám se rozhodla vyjádřit také Česká národní banka, jež mu věnovala emisi stříbrné dvousetkorunové pamětní mince.

Tomáš Jan Baťa se narodil jako jediný potomek šéfa zlínského obuvnického impéria, slavného Tomáše Bati. Otec na něj kladl vysoké nároky již od dětství, jako mladý odcestoval do zahraničí, kde studoval odloučen od rodiny a učil se samostatnosti. Když se vrátil do vlasti, musel se v duchu baťovských tradic nejdříve vyučit ševcem. Po tragické smrti otce v roce 1932 se do čela firmy postavil jeho strýc, Jan Antonín Baťa. Tomáš junior pak za války odešel se 100 rodinami věrných Baťovců do Kanady, kde vybudoval novou centrálu firmy – Batawu. V poválečném období se pod jeho vedením Bata Shoe Organization stala největším světovým výrobcem a prodejcem obuvi. Byl do vysokého věku aktivním sportovcem a heslo "Náš zákazník – náš pán" zůstalo jednou z jeho hlavních zásad.

Jeho zářné myšlenky výtečně korespondují s ryzím stříbrem kvality proof, jež této ražbě přísluší. Autorem averzu i reverzu je Vojtěch Dostál, DiS., jehož návrh zvítězil mezi 28 modely. Komise ocenila obzvláště vyváženou kompozici obou stran. Rub zdobí výstižná podobizna Tomáše Bati mladšího, líc pak nese trefnou grafiku ve stylu firmy Baťa. Tento umělecky zpracovaný kousek stříbra je sběratelským klenotem se silnou symbolikou jednoho z géniů 20. století.

Materiál: Stříbro
Váha: 13 g
Ryzost: 925 / 1000
Průměr: 31 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká s popisem
Autor averzu: Vojtěch Dostál, DiS.
Autor reverzu: Vojtěch Dostál, DiS.
Číslo: 21404-721
Emisní náklad: 12100 ks
Datum emise: Září 2014
Balení: Modrá plastová etue M33
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Česká národní banka
Nominální hodnota 200 Kč
Nákupní košík 0 Kč