Slavíme  výročí nezávislosti
100 let Československa
  1. Eshop
  2. PRO SBĚRATELE
  3. Pamětní mince ČNB
  4. Stříbrná mince 200 Kč 2014 Založení Československých …
Zpět

Stříbrná mince 200 Kč 2014 Založení Československých legií proof

Cena (včetně DPH)
599 Kč
23 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
21403-721

Orientační výkupní cena
Na dotaz

Minulé století bylo historicky velmi hektickým obdobím a mnohé události zvrátily běh dějin o 180 stupňů. 21. století proto přináší řadu význačných jubileí – rok 2014 připomíná sté výročí vzniku Československých legií. Sto let od okamžiku, kdy odvaha a národní hrdost Čechů a Slováků podnítily vznik samostatného Československého státu. Právě těmto statečným mužům náleží mimořádná pocta České národní banky – mince s nominální hodnotou 200 Kč z ryzího stříbra ve špičkové kvalitě proof od České mincovny.

Soutěže České národní banky o návrh stříbrné mince s tématem založení Československých legií se zúčastnilo 21 nadaných výtvarníků, porotu však svým zpracováním nejvíce upoutal návrh Luboše Charváta. Ocenila zejména kvalitu vyplnění obou stran mince s vyobrazením všech složek legií včetně srbských dobrovolníků na jejím reverzu, kde tento výjev doplňuje nápis VZNIK ČESKOSLOVENSKÝCH LEGIÍ spolu s letopočty 1914-2014. Averz pak zobrazuje vlajku s propracovaným symbolem Československých legií.

Československé legie vznikaly během 1. světové války v Rusku, Itálii a Francii a sestávaly z českých a slovenských vojáků, kteří pobývali v zahraničí, nebo těch, kteří zběhli na druhou stranu fronty. Tvořili samostatné jednotky, jež bojovaly za svou suverenitu na straně zemí Dohody. Daleko od domova nasazovali životy pro národní ideály, jejich zásluhy jsou však často opomíjeny. Totalitní režim po druhé světové válce je dokonce považoval za zrádce. Ovšem nebýt jejich statečnosti, sen o samostatném státu by se nejspíš nikdy nenaplnil.

Váhu jejich činů připomíná také tato stříbrná mince, která by pro hloubku svého odkazu rozhodně neměla minout vaši sbírku.

Materiál
Stříbro
Váha
13 g
Ryzost
925 / 1000
Průměr
31 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
Luboš Charvát
Autor reverzu
Luboš Charvát
Číslo
21403-721
Emisní náklad
11700 ks
Datum emise
srpen 2014
Balení
Modrá plastová etue M33
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200 Kč