Narození dítěte 2017

Stříbrná mince 200 Kč 2014 Založení Československých legií proof

Cena Klub ČM 579 Kč
Prodejní místa Zobrazit
Číslo 21403-721

Minulé století bylo historicky velmi hektickým obdobím a mnohé události zvrátily běh dějin o 180 stupňů. 21. století proto přináší řadu význačných jubileí – rok 2014 připomíná sté výročí vzniku Československých legií. Sto let od okamžiku, kdy odvaha a národní hrdost Čechů a Slováků podnítily vznik samostatného Československého státu. Právě těmto statečným mužům náleží mimořádná pocta České národní banky – mince s nominální hodnotou 200 Kč z ryzího stříbra ve špičkové kvalitě proof od České mincovny.

Soutěže České národní banky o návrh stříbrné mince s tématem založení Československých legií se zúčastnilo 21 nadaných výtvarníků, porotu však svým zpracováním nejvíce upoutal návrh Luboše Charváta. Ocenila zejména kvalitu vyplnění obou stran mince s vyobrazením všech složek legií včetně srbských dobrovolníků na jejím reverzu, kde tento výjev doplňuje nápis VZNIK ČESKOSLOVENSKÝCH LEGIÍ spolu s letopočty 1914-2014. Averz pak zobrazuje vlajku s propracovaným symbolem Československých legií.

Československé legie vznikaly během 1. světové války v Rusku, Itálii a Francii a sestávaly z českých a slovenských vojáků, kteří pobývali v zahraničí, nebo těch, kteří zběhli na druhou stranu fronty. Tvořili samostatné jednotky, jež bojovaly za svou suverenitu na straně zemí Dohody. Daleko od domova nasazovali životy pro národní ideály, jejich zásluhy jsou však často opomíjeny. Totalitní režim po druhé světové válce je dokonce považoval za zrádce. Ovšem nebýt jejich statečnosti, sen o samostatném státu by se nejspíš nikdy nenaplnil.

Váhu jejich činů připomíná také tato stříbrná mince, která by pro hloubku svého odkazu rozhodně neměla minout vaši sbírku.

Materiál: Stříbro
Váha: 13 g
Ryzost: 925 / 1000
Průměr: 31 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká s popisem
Autor averzu: Luboš Charvát
Autor reverzu: Luboš Charvát
Číslo: 21403-721
Emisní náklad: 11700 ks
Datum emise: Srpen 2014
Balení: Modrá plastová etue M33
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Česká národní banka
Nominální hodnota 200 Kč
Nákupní košík 0 Kč