Slavíme  výročí nezávislosti
100 let Československa
  1. Eshop
  2. PRO SBĚRATELE
  3. Pamětní mince ČNB
  4. Stříbrná mince 200 Kč 2014 Založení Československých …
Zpět

Stříbrná mince 200 Kč 2014 Založení Československých legií stand

Cena (včetně DPH)
479 Kč
19 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
21403-750

Orientační výkupní cena
Na dotaz

Rok 2014 je na mimořádná výročí velmi bohatý. V srpnu si připomínáme sto let od založení Československých legií. Jedno celé století nás dělí od chvíle, kdy se začaly pozvolna psát dějiny samostatného československého státu. A začali je psát právě odvážní a odhodlaní mladí muži, často dokonce ještě chlapci, kteří se rozhodli nasadit životy pro lepší budoucnost svého národa.

Patří jim nevýslovný dík a také srpnová emise stříbrné mince České národní banky v nominální hodnotě 200 Kč.

Předlohou mince z ryzího stříbra se stal zdařilý návrh Luboše Charváta, jenž se ucházel o přízeň poroty ve výběrovém řízení spolu s dalšími 20 význačnými českými výtvarníky. Charvátův model přesvědčil svým originálním pojetím, historickou přesností detailů a vysoce uměleckým zpracováním. Averz výtvarník věnoval vlajce se symbolem Československých legií. Reverz pak nese věrnou plastiku několika legionářů včetně srbských dobrovolníků, nápis VZNIK ČESKOSLOVENSKÝCH LEGIÍ a letopočet 1914-2014.

Desítky tisíc našich legionářů po sobě na světě zanechaly často nepovšimnuté hroby, uniformy, medaile, deníky a dopisy. Mnoho z nich se naplnění svého snu – samostatného státu – nedožilo. Jejich odvaha a odhodlání bojovat za národní ideály z nich však činí opravdové hrdiny, ačkoli je ideologie, které se chopily v naší zemi moci po druhé světové válce, uvrhly v nemilost. Emisí 200Kč mince z ryzího stříbra jim Česká národní banka vzdává zaslouženou poctu.

Zvěčněte i vy svůj vděk za zemi, v níž žijete, výjimečným sběratelským kouskem ve vašich kolekcích.

Materiál
Stříbro
Váha
13 g
Ryzost
925 / 1000
Průměr
31 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Vroubkovaná
Autor averzu
Luboš Charvát
Autor reverzu
Luboš Charvát
Číslo
21403-750
Emisní náklad
6000 ks
Datum emise
srpen 2014
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200 Kč