Narození dítěte 2017

Stříbrná mince 200 Kč 2014 Založení Československých legií stand

Cena Klub ČM 469 Kč
Prodejní místa Zobrazit
Číslo 21403-750

Rok 2014 je na mimořádná výročí velmi bohatý. V srpnu si připomínáme sto let od založení Československých legií. Jedno celé století nás dělí od chvíle, kdy se začaly pozvolna psát dějiny samostatného československého státu. A začali je psát právě odvážní a odhodlaní mladí muži, často dokonce ještě chlapci, kteří se rozhodli nasadit životy pro lepší budoucnost svého národa.

Patří jim nevýslovný dík a také srpnová emise stříbrné mince České národní banky v nominální hodnotě 200 Kč.

Předlohou mince z ryzího stříbra se stal zdařilý návrh Luboše Charváta, jenž se ucházel o přízeň poroty ve výběrovém řízení spolu s dalšími 20 význačnými českými výtvarníky. Charvátův model přesvědčil svým originálním pojetím, historickou přesností detailů a vysoce uměleckým zpracováním. Averz výtvarník věnoval vlajce se symbolem Československých legií. Reverz pak nese věrnou plastiku několika legionářů včetně srbských dobrovolníků, nápis VZNIK ČESKOSLOVENSKÝCH LEGIÍ a letopočet 1914-2014.

Desítky tisíc našich legionářů po sobě na světě zanechaly často nepovšimnuté hroby, uniformy, medaile, deníky a dopisy. Mnoho z nich se naplnění svého snu – samostatného státu – nedožilo. Jejich odvaha a odhodlání bojovat za národní ideály z nich však činí opravdové hrdiny, ačkoli je ideologie, které se chopily v naší zemi moci po druhé světové válce, uvrhly v nemilost. Emisí 200Kč mince z ryzího stříbra jim Česká národní banka vzdává zaslouženou poctu.

Zvěčněte i vy svůj vděk za zemi, v níž žijete, výjimečným sběratelským kouskem ve vašich kolekcích.

Materiál: Stříbro
Váha: 13 g
Ryzost: 925 / 1000
Průměr: 31 mm
Provedení: STANDARD
Hrana: Vroubkovaná
Autor averzu: Luboš Charvát
Autor reverzu: Luboš Charvát
Číslo: 21403-750
Emisní náklad: 6000 ks
Datum emise: Srpen 2014
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Česká národní banka
Nominální hodnota 200 Kč
Nákupní košík 0 Kč