Slavíme  výročí nezávislosti
100 let Československa
  1. Eshop
  2. PRO SBĚRATELE
  3. Pamětní mince ČNB
  4. Stříbrná mince 200 Kč 2015 Bedřich Hrozný rozluštil …
Zpět

Stříbrná mince 200 Kč 2015 Bedřich Hrozný rozluštil Chetitštinu proof

Cena (včetně DPH)
550 Kč
22 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
21502-721

Orientační výkupní cena
Na dotaz

Ražby pamětních mincí České národní banky jsou sběratelsky ceněné hned z několika důvodů. Prvním z nich jsou témata, která jsou atraktivní pro širokou řadu numismatiků nejen u nás, ale také v zahraničí. Dalším je vynikající umělecké provedení jednotlivých emisí, které připravují přední čeští medailéři. A pak je tu precizní řemeslné zpracování, za nímž hrdě stojí Česká mincovna. Nejnovějším klenotem z ryzího stříbra je pamětní dvousetkoruna připomínající 100. výročí rozluštění chetitštiny Bedřichem Hrozným ve výjimečné kvalitě proof.

Bedřich Hrozný se narodil roku 1879 v Lysé nad Labem v rodině evangelického kněze. Na gymnáziu se setkal s významným českým orientalistou Justinem Václavem Práškem, který v mladém Bedřichovi zažehl vášeň pro lingvistiku a historii. Bedřich Hrozný zvládl během vysoké školy vedle latiny a řečtiny ještě deset orientálních jazyků. Těsně před první světovou válkou odcestoval do Turecka zkoumat nápisy v záhadné řeči, jež odhalil německý archeolog Hugo Winckler. Hrozný se neznámému jazyku věnoval i během války coby štábní písař ve Vídni a roku 1915 měl konečně jasno – prokázal, že texty na klínopisných tabulkách jsou psány indoevropskou řečí Chetitů. Záhy dokázal jazyk rozluštit a učinil tak objev, který je dodnes uznáván jako jeden z nejvýznamnějších milníků orientalistiky 20. století.

Do soutěže na návrh nové stříbrné pamětní dvousetkoruny s motivem rozluštění chetitštiny Bedřichem Hrozným přihlásilo svá díla 20 zkušených výtvarníků. Odborná komise ve spolupráci s ředitelem Muzea Bedřicha Hrozného v Lysé nad Labem nakonec vybrala pro realizaci model Vladimíra Pavlici pro jeho atraktivní grafické řešení, netradiční stylizaci portrétu a rovněž zajímavé pojetí heraldické strany. Tu Pavlica ozdobil čtyřmi pečetními válečky, které Bedřich Hrozný objevil ve starověké Káneši, a doplnil je třemi českými heraldickými zvířaty. Kompozici dotváří podpis Bedřicha Hrozného, nápis ČESKÁ REPUBLIKA a označení nominální hodnoty 200 Kč. Reverz předkládá velmi zdařilý portrét slavného orientalisty vystupující z pozadí tvořeného klínovými nápisy. Výjev doplňují texty „BEDŘICH HROZNÝ“, „ROZLUŠTĚNÍ CHETITŠTINY“, „1915“ a „2015“. Mince je skutečným mistrovským dílem a nádhernou oslavou českého umu, jež nemůže ve vaší sbírce chybět!

Materiál
Stříbro
Váha
13 g
Ryzost
925 / 1000
Průměr
31 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
ak. mal. Vladimír Pavlica
Autor reverzu
ak. mal. Vladimír Pavlica
Číslo
21502-721
Emisní náklad
10600 ks
Datum emise
červen 2015
Balení
Modrá plastová etue M33
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200 Kč