Narození dítěte 2017

Stříbrná mince 200 Kč 2015 Jan Perner stand

Cena Klub ČM 415 Kč
Prodejní místa Zobrazit
Číslo 21503-750

Při vyslovení jména Jan Perner zbystří zejména nadšenci do vlaků. Tomuto staviteli železnic, projektantovi a vlastenci, jenž se významně zapsal do naší historie, letos náleží krásná pocta. Je jí stříbrná mince 200 Kč, kterou emituje při příležitosti Pernerova 200. výročí narození Česká národní banka.

Jan Perner se narodil 7. září 1815 v Bratčicích. Absolvoval technické učiliště v Praze, které vedl František Josef Gerstner, stavitel první koněspřežky vedoucí z Českých Budějovic do Lince. Gerstnerův syn se pak stal prvním Pernerovým zaměstnavatelem – dohlížel na stavbu železnice v Rusku, které se Perner účastnil. Po neshodách však Perner musel zemi opustit, vrátil se zpět do vlasti a nastoupil na stavbu Severní dráhy císaře Ferdinanda i na další velké projekty. Postupně dokázal o svých schopnostech přesvědčit i samotného císaře a byl jmenován vrchním inženýrem státních drah. Perner dostal souhlas s realizací dráhy z Prahy do Drážďan a na svůj účet si připsal také řešení umístění nádraží státní dráhy v Praze. Několik dnů po slavnostním otevření úseku mezi Olomoucí a Prahou však Jan Perner zemřel – stalo se tak po nešťastném úrazu ve věku 30 let.

Soutěž na stříbrnou pamětní minci ke 200. výročí narození Jana Pernera vyhlásila Česká národní banka v únoru roku 2014. Zúčastnilo se jí 18 výtvarníků s 32 soutěžními modely. Odborným poradcem při výběru se stal Ing. Karel Zeithammer, člen vědecké rady Národního technického muzea v Praze. Komise rozhodla udělit první cenu návrhu akademického sochaře Zbyňka Fojtů. Jeho model oslnil komisi souladem averzu a reverzu a zdařilým symbolickým zpodobněním Jana Pernera coby železničního stavitele. Atraktivní emise nové stříbrné 200Kč mince si získá své příznivce nejen mezi numismatiky, ale také mezi obdivovateli technického pokroku a jeho historie. Udělejte si radost a vyšperkujte svou sbírku dalším půvabným kouskem!

Materiál: Stříbro
Váha: 13 g
Ryzost: 925 / 1000
Průměr: 31 mm
Provedení: STANDARD
Hrana: Vroubkovaná
Autor averzu: ak. soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu: ak. soch. Zbyněk Fojtů
Číslo: 21503-750
Emisní náklad: 5500 ks
Datum emise: Září 2015
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Česká národní banka
Nominální hodnota 200 Kč
Nákupní košík 0 Kč