Slavíme  výročí nezávislosti
100 let Československa
  1. Eshop
  2. PRO SBĚRATELE
  3. Pamětní mince ČNB
  4. Stříbrná mince 200 Kč 2015 Josef Božek předvedl …
Zpět

Stříbrná mince 200 Kč 2015 Josef Božek předvedl parovůz proof

Cena (včetně DPH)
550 Kč
21 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
21504-721

Orientační výkupní cena
Na dotaz

Předvedení první parního vozu na našem území byla převratná událost, jež se odehrála v pražské Královské oboře právě před 200 lety. Její význam stejně jako ústřední postavu tohoto historického milníku, vynálezce Josefa Božka, připomíná krásná pamětní mince 200 Kč od ČNB.

Josef Božek se narodil 28. 2. 1782 v rodině mlynáře ve slezských Biercích. Již během gymnaziálních studií se ukázal jeho mimořádný technický talent, který dále rozvíjel na vysokých školách v Brně a Praze, kde se seznámil s ředitelem Stavovského polytechnického institutu Františkem Josefem Gerstnerem, jenž mu na polytechnice nabídl práci. Tam Božek sestrojil mnoho modelů a zařízení a vynikal rovněž jako hodinář.

Opravdová výzva k němu přišla roku 1810, když hrabě Jiří Buquoy přivezl z Anglie bedny se součástkami na sestrojení parního vozu, jehož kompletací byl pověřen právě Josef Božek. 22. srpna 1815 představil parní vůz v celé jeho kráse. Vypadal jako kočár ovládaný řídítky, který měl mezi předními koly pod korbou umístěn měděný kotel a válce. Předvedení parovozu bylo velkou společenskou událostí a Božkovi se podařilo vybrat dostatek peněz pro realizaci dalšího parou poháněného stroje – lodi. Tu představil o dva roky později současně se zdokonaleným automobilem. Během akce ovšem někdo ukradl pokladnu se vstupným. Božek tak utrpěl značnou ztrátu, jelikož se výrobou strojů velmi zadlužil. V návalu vzteku oba své výtvory zničil a k páře se už nikdy nevrátil. Konstrukci však neopustil, s nadanými potomky Františkem a Romulandem založil podnik Strojírny Božek a synové a věnoval se převážně vodárenským čerpacím strojům, železničním vozům pro koněspřežku a hodinářství.

Soutěže na návrh nové pamětní mince 200 Kč z ryzího stříbra v kvalitě proof se zúčastnila celá řada předních českých výtvarníků, z nichž komise spolu s bankovní radou České národní banky tentokrát vybrala dva. První z nich, akademický sochař Zbyněk Fojtů, zpracoval precizní reliéfní podobu parního vozu, která zdobí averz mince spolu s nápisy ČESKÁ REPUBLIKA a nominálem 200 Kč. Reverz poskytl prostor pro nádherný portrét Josefa Božka pocházející z dílny MgA. Martina Daška. Motiv doplňují vkusné nápisy po obvodu – PŘEDVEDENÍ PARNÍHO VOZU, JOSEF BOŽEK a letopočty 1815–2015. Obohaťte svoji sbírku o další krásný numismatický unikát!

Materiál
Stříbro
Váha
13 g
Ryzost
925 / 1000
Průměr
31 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslo
21504-721
Emisní náklad
10600 ks
Datum emise
září 2015
Balení
Modrá plastová etue M33
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200 Kč