Slavíme  výročí nezávislosti
100 let Československa

Stříbrná mince 200 Kč 2015 Josef Božek předvedl parovůz stand

Cena (včetně DPH)
450 Kč
17 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
21504-750

Orientační výkupní cena
Na dotaz

Nejnovější pamětní stříbrná dvousetkoruna od České národní banky je věnována převratné události z roku 1815, kdy byl s velkou pompou lidem v Královské oboře předveden první parovůz. Jeho konstruktérem nebyl nikdo menší než Josef Božek.

Český mechanik proslul především úspěšným zkrocením páry a využitím její síly coby pohonu strojů. Narodil se ve slezském městě Biery 28. 2. 1782. V mládí vystudoval těšínské gymnázium, později nastoupil na univerzitní studia v Praze a začal působit jako mechanik ve Stavovském polytechnickém ústavu. Mechanika ho fascinovala již během středoškolských studií, na vysoké škole pak navrhoval a vyráběl pohyblivé protézy a různé speciální hodiny určené například pro výuku – jeho přesné hodiny, jež sestrojil v roce 1812 pro hvězdárnu Klementinum, sloužily až do roku 1984.

Největší slávu Josef Božek získal v srpnu 1815, kdy představil druhý parou poháněný automobil na světě. O dva roky později předvedl také parní loď vlastní konstrukce. Během této akce mu však někdo ukradl pokladnu s vybraným vstupným, což byla pro zadluženého Božka velká rána. Reagoval velmi zuřivě, své výtvory rozbil a na páru doživotně zanevřel. Navrhoval pak čerpadla a vagóny pro koněspřežnou železnici. Měl dva syny, Františka a Romualda, oba se po vzoru otce stali rovněž úspěšnými konstruktéry. Josef Božek zemřel 21. října 1835 v Praze.

Autorství nádherné 200 Kč mince ke 200. výročí představení parovozu Josefem Božkem patří hned dvěma významným výtvarníkům. Rada České národní banky se rozhodla realizovat lícní stranu podle předlohy akademického sochaře Zbyňka Fojtů – ten přesvědčil ji i soutěžní komisi krásnou kompozicí tvořenou parním vozem, nápisem ČESKÁ REPUBLIKA a nominálem 200 Kč. Rubovou stranu pak pro ražbu připravil MgA. Martin Dašek, jehož portrét Josefa Božka byl jednoznačně nejzdařilejší. Doplňují ho nápisy PŘEDVEDENÍ PARNÍHO VOZU, JOSEF BOŽEK a letopočty 1815–2015. Dokonalá umělecká souhra obou stran i vysoká sběratelská hodnota předurčují novou pamětní dvousetkorunu k obsazení předních míst ve vašich numismatických kolekcích.

Materiál
Stříbro
Váha
13 g
Ryzost
925 / 1000
Průměr
31 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Vroubkovaná
Autor averzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslo
21504-750
Emisní náklad
5500 ks
Datum emise
září 2015
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200 Kč