Narození dítěte 2017

Stříbrná mince 200 Kč 2015 Josef Božek předvedl parovůz stand

Cena (včetně DPH) 450 Kč
Cena Klub ČM 415 Kč
Prodejní místa Zobrazit
Stav skladu Nyní nedostupné
Číslo 21504-750

Orientační výkupní cena: Na dotaz více

Přidat do oblíbených
  • Na tento produkt nelze uplatnit dárkový poukaz.

Nejnovější pamětní stříbrná dvousetkoruna od České národní banky je věnována převratné události z roku 1815, kdy byl s velkou pompou lidem v Královské oboře předveden první parovůz. Jeho konstruktérem nebyl nikdo menší než Josef Božek.

Český mechanik proslul především úspěšným zkrocením páry a využitím její síly coby pohonu strojů. Narodil se ve slezském městě Biery 28. 2. 1782. V mládí vystudoval těšínské gymnázium, později nastoupil na univerzitní studia v Praze a začal působit jako mechanik ve Stavovském polytechnickém ústavu. Mechanika ho fascinovala již během středoškolských studií, na vysoké škole pak navrhoval a vyráběl pohyblivé protézy a různé speciální hodiny určené například pro výuku – jeho přesné hodiny, jež sestrojil v roce 1812 pro hvězdárnu Klementinum, sloužily až do roku 1984.

Největší slávu Josef Božek získal v srpnu 1815, kdy představil druhý parou poháněný automobil na světě. O dva roky později předvedl také parní loď vlastní konstrukce. Během této akce mu však někdo ukradl pokladnu s vybraným vstupným, což byla pro zadluženého Božka velká rána. Reagoval velmi zuřivě, své výtvory rozbil a na páru doživotně zanevřel. Navrhoval pak čerpadla a vagóny pro koněspřežnou železnici. Měl dva syny, Františka a Romualda, oba se po vzoru otce stali rovněž úspěšnými konstruktéry. Josef Božek zemřel 21. října 1835 v Praze.

Autorství nádherné 200 Kč mince ke 200. výročí představení parovozu Josefem Božkem patří hned dvěma významným výtvarníkům. Rada České národní banky se rozhodla realizovat lícní stranu podle předlohy akademického sochaře Zbyňka Fojtů – ten přesvědčil ji i soutěžní komisi krásnou kompozicí tvořenou parním vozem, nápisem ČESKÁ REPUBLIKA a nominálem 200 Kč. Rubovou stranu pak pro ražbu připravil MgA. Martin Dašek, jehož portrét Josefa Božka byl jednoznačně nejzdařilejší. Doplňují ho nápisy PŘEDVEDENÍ PARNÍHO VOZU, JOSEF BOŽEK a letopočty 1815–2015. Dokonalá umělecká souhra obou stran i vysoká sběratelská hodnota předurčují novou pamětní dvousetkorunu k obsazení předních míst ve vašich numismatických kolekcích.

Materiál: Stříbro
Váha: 13 g
Ryzost: 925 / 1000
Průměr: 31 mm
Provedení: STANDARD
Hrana: Vroubkovaná
Autor averzu: ak. soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu: MgA. Martin Dašek
Číslo: 21504-750
Emisní náklad: 5500 ks
Datum emise: Září 2015
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Česká národní banka
Nominální hodnota 200 Kč
Nákupní košík 0 Kč