Slavíme  výročí nezávislosti
100 let Československa
  1. Eshop
  2. PRO SBĚRATELE
  3. Pamětní mince ČNB
  4. Stříbrná mince 200 Kč 2015 Založení Českých …
Zpět

Stříbrná mince 200 Kč 2015 Založení Českých Budějovic jako královského města proof

Cena (včetně DPH)
550 Kč
21 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
21501-721

Orientační výkupní cena
Na dotaz

První emise pamětní stříbrné dvousetkoruny České národní banky v roce 2015 je věnována význačnému výročí, které slaví České Budějovice 10. března – 750 let od svého založení.

Vznik města České Budějovice patřil mezi významné taktické kroky Přemysla Otakara II. Inicioval jej ve 13. století, protože jižní Čechy v té době spadaly převážně pod správu Vítkovců a králi tak v kraji chyběla strategická mocenská a vojenská základna. Území včetně osady s kostelem získal od pana Čéče z Budivojic výměnou za nedaleký hrad Velešín s celým panstvím. Rozvojem města posléze Přemysl Otakar II. pověřil zvíkovského purkrabího Hirza. Mezi jeho počiny patří známé čtvercové náměstí a ulice s pravidelným křížením i určení majestátního místa pro výstavbu kláštera. Pozemek převzali dominikáni 10. března 1265. Právě toto datum je zapsáno jako první den existence nového města, jehož název je odvozen od původní osady Budivojice. Z té se do dnešních dní zachoval kostel sv. Jana Křtitele a sv. Prokopa, zvaný Staroměstský.

Stříbrná dvousetkoruna v provedení proof má vysoce leštěné pole, matovaný reliéf a hladkou hranu s vlysem. Lícní strana mince je zdobena pečetí krále Přemysla Otakara II. Přes ni je ve štítu vlevo vyobrazen český lev a vpravo nalézáme svatováclavskou plamennou orlici. Rub mince je tvořen velmi nápaditou kompozicí, jíž dominuje plán Českých Budějovic v období jejich vzniku a která je doplněna znakem města a erbem Hirza z Klinbenbergu. Součástí reverzu jsou také letopočty 1265, 2015 a nápis ZALOŽENÍ ČESKÝCH BUDĚJOVIC. Autorství těchto mistrovských výjevů si připsal na své umělecké konto akademický sochař Zbyněk Fojtů. Znamenité zpracování obou stran mince, výjimečné téma i velká sběratelská hodnota se budou vyjímat i ve vaší kolekci!

Materiál
Stříbro
Váha
13 g
Ryzost
925 / 1000
Průměr
31 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Číslo
21501-721
Emisní náklad
10900 ks
Datum emise
březen 2015
Balení
Modrá plastová etue M33
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200 Kč