Slavíme  výročí nezávislosti
100 let Československa
  1. Eshop
  2. PRO SBĚRATELE
  3. Pamětní mince ČNB
  4. Stříbrná mince 200 Kč 2015 Založení Českých …
Zpět

Stříbrná mince 200 Kč 2015 Založení Českých Budějovic jako královského města stand

Cena (včetně DPH)
450 Kč
18 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
21501-750

Orientační výkupní cena
Na dotaz

První stříbrná dvousetkoruna České národní banky v roce 2015 potěší nejen zapálené numismatiky, ale také obdivovatele bohaté národní historie. Ražba je totiž věnována významné události – 750. výročí založení Českých Budějovic.

K založení královského města České Budějovice došlo z popudu krále Přemysla Otakara II., a to v roce 1265. Tento taktický krok měl posílit jeho vliv v jižních Čechách, kde postrádal pevnou mocenskou základnu. V oblasti tehdy vlastnili velkou část pozemků Vítkovci, respektive Rožmberkové. Odtud vzešlo dlouholeté nepřátelství mezi oběma lokálními mocnostmi.

Pozemky pro zřízení města získal Přemysl Otakar II. od pana Čéče z Budivojic a další rozvoj svěřil do rukou zvíkovského purkrabího Hirzy. Ten se své role ujal velmi svědomitě a jeho počiny můžeme obdivovat dodnes – čtvercové náměstí i pravidelně křížené ulice patří mezi věhlasné architektonické unikáty. Hirza rovněž na břehu Vltavy vymezil prostor pro vybudování kláštera, který dominikáni převzali ke stavbě 10. března 1265. Právě od tohoto dne se začala psát oficiální slavná historie Českých Budějovic.

Stříbrná mince Založení Českých Budějovic vnese do vašich sbírek vskutku atraktivní dílo. Zpracování averzu a reverzu bylo svěřeno akademickému sochaři Zbyňkovi Fojtů, jehož návrhy získaly první dvě ceny v soutěži České národní banky. Obdiv komise si získal díky monumentálně vyhlížející centrální kompozici pečeti Přemysla Otakara II. spolu se zemskými znaky na averzu mince i preciznímu vyobrazení historického půdorysu města na reverzu. České Budějovice se mohly stěží dočkat zdařilejší numismatické pocty, jež zaručeně zkrášlí i vaše sbírky!

Materiál
Stříbro
Váha
13 g
Ryzost
925 / 1000
Průměr
31 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Vroubkovaná
Autor averzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Číslo
21501-750
Emisní náklad
5600 ks
Datum emise
březen 2015
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200 Kč