Narození dítěte 2017

Stříbrná mince 200 Kč 2016 Bitva u Hradce Králové proof

Cena (včetně DPH) 625 Kč
Cena Klub ČM 595 Kč
Prodejní místa Zobrazit
Stav skladu Vyprodáno
Číslo 21605-721

Orientační výkupní cena: Na dotaz více

Přidat do oblíbených
  • Na tento produkt nelze uplatnit dárkový poukaz.

Stříbrné mince s nominální hodnotou 200 Kč v provedení proof z emisního plánu České národní banky jsou tradičně věnovány výročím stěžejních událostí českých dějin. Jednou z nich je bitva u Hradce Králové, monumentální vojenské střetnutí více než 400 000 mužů, které se odehrálo před 150 lety.

Neshody Pruska a Rakouska, dvou dominantních monarchií v srdci Evropy, vyvrcholily v roce 1866 válkou. Ta, přestože je známá jako Sedmitýdenní, ovlivnila budoucnost Evropy na celá desetiletí dopředu. Jako rozhodující se ukázala bitva u „Královýho Hradce“. Ani hrdinství oddaných vojáků, mezi kterými se vyznamenali také Češi bránící svou vlast, nezachránilo Rakousko před ponižující porážkou. V jejím důsledku monarchie přišla o vliv i území a její uherská část si vymohla dualismus. Stala se také pochmurnou předzvěstí první světové války.

Pro talentovaného výtvarníka a studenta jablonecké medailérské VOŠ Romana Shamilyana se jedná o první úspěch v soutěži České národní banky. Namísto popisného realismu využil originální symboliku, která Komisi pro posuzování návrhů na české peníze oslovila natolik, že mladému autorovi zajistila první místo. Výsledek bitvy je na minci vyjádřen Pruskem rozpínajícím se na úkor Rakouska – na averzu slovem, na reverzu v podobě heraldických zvířat zastoupených pruskou orlicí a rakouským orlem.

„O vítězství jsem se dozvěděl zajímavým způsobem. Vloni jsem se byl podívat na Dnu České mincovny v Poštovním muzeu a potkal jsem tam člena Komise. Zajímal jsem se, jestli už zná výsledky. Říkal, že první místo získal někdo z jablonecké VOŠ. Ptal jsem se ho na jméno. Nebyl si jistý, tehdy mě ještě neznal, ale minci mi popsal a já s nadšením vyhrkl: ‚Tak to bude moje!' Bylo to pro mě veliké překvapení a hned jsem radostně volal domů manželce,“ vzpomíná s úsměvem medailér.

Výhradním výrobcem všech mincí emitovaných Českou národní bankou je Česká mincovna se sídlem v Jablonci nad Nisou.

Materiál: Stříbro
Váha: 13 g
Ryzost: 925 / 1000
Průměr: 31 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká s popisem
Autor averzu: Roman Shamilyan
Autor reverzu: Roman Shamilyan
Číslo: 21605-721
Emisní náklad: 10000 ks
Datum emise: Červen 2016
Balení: Modrá plastová etue M33
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Česká národní banka
Nominální hodnota 200 Kč
Nákupní košík 0 Kč