Slavíme  výročí nezávislosti
100 let Československa
  1. Eshop
  2. PRO SBĚRATELE
  3. Pamětní mince ČNB
  4. Stříbrná mince 200 Kč 2016 Bitva u Hradce Králové …
Zpět

Stříbrná mince 200 Kč 2016 Bitva u Hradce Králové proof

Cena (včetně DPH)
625 Kč
24 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
21605-721

Orientační výkupní cena
Na dotaz

Stříbrné mince s nominální hodnotou 200 Kč v provedení proof z emisního plánu České národní banky jsou tradičně věnovány výročím stěžejních událostí českých dějin. Jednou z nich je bitva u Hradce Králové, monumentální vojenské střetnutí více než 400 000 mužů, které se odehrálo před 150 lety.

Neshody Pruska a Rakouska, dvou dominantních monarchií v srdci Evropy, vyvrcholily v roce 1866 válkou. Ta, přestože je známá jako Sedmitýdenní, ovlivnila budoucnost Evropy na celá desetiletí dopředu. Jako rozhodující se ukázala bitva u „Královýho Hradce“. Ani hrdinství oddaných vojáků, mezi kterými se vyznamenali také Češi bránící svou vlast, nezachránilo Rakousko před ponižující porážkou. V jejím důsledku monarchie přišla o vliv i území a její uherská část si vymohla dualismus. Stala se také pochmurnou předzvěstí první světové války.

Pro talentovaného výtvarníka a studenta jablonecké medailérské VOŠ Romana Shamilyana se jedná o první úspěch v soutěži České národní banky. Namísto popisného realismu využil originální symboliku, která Komisi pro posuzování návrhů na české peníze oslovila natolik, že mladému autorovi zajistila první místo. Výsledek bitvy je na minci vyjádřen Pruskem rozpínajícím se na úkor Rakouska – na averzu slovem, na reverzu v podobě heraldických zvířat zastoupených pruskou orlicí a rakouským orlem.

„O vítězství jsem se dozvěděl zajímavým způsobem. Vloni jsem se byl podívat na Dnu České mincovny v Poštovním muzeu a potkal jsem tam člena Komise. Zajímal jsem se, jestli už zná výsledky. Říkal, že první místo získal někdo z jablonecké VOŠ. Ptal jsem se ho na jméno. Nebyl si jistý, tehdy mě ještě neznal, ale minci mi popsal a já s nadšením vyhrkl: ‚Tak to bude moje!' Bylo to pro mě veliké překvapení a hned jsem radostně volal domů manželce,“ vzpomíná s úsměvem medailér.

Výhradním výrobcem všech mincí emitovaných Českou národní bankou je Česká mincovna se sídlem v Jablonci nad Nisou.

Materiál
Stříbro
Váha
13 g
Ryzost
925 / 1000
Průměr
31 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
Roman Shamilyan
Autor reverzu
Roman Shamilyan
Číslo
21605-721
Emisní náklad
10000 ks
Datum emise
červen 2016
Balení
Modrá plastová etue M33
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200 Kč