Narození dítěte 2017

Stříbrná mince 200 Kč 2016 Jan Jessenius proof

Cena (včetně DPH) 595 Kč
Cena Klub ČM 565 Kč
Prodejní místa Zobrazit
Stav skladu Vyprodáno
Číslo 21607-721

Orientační výkupní cena: Na dotaz více

Přidat do oblíbených
  • Na tento produkt nelze uplatnit dárkový poukaz.

Třetí a poslední 200Kč stříbrná mince České národní banky v roce 2016 je věnována jedné z nejvýraznějších osobností naší vědy. V mimořádném lesku kvality proof se zrcadlí příběh Jana Jessenia, jehož 450. výročí narození si letos připomínáme.

Jan Jessenius byl vskutku renesančním člověkem. Vystudoval filozofii a lékařství a nadchl se pro myšlenky humanismu, antiky a odporu proti tyranii. Pečoval o zdraví měšťanů, šlechty, kurfiřta i císařů. Stal se děkanem a později i rektorem prestižních vysokých učení. Vedle vědce byl také světoběžníkem a zajímal se o politiku. Ta se mu však stala osudnou – v konfliktu mezi katolíky a protestanty se přidal na stranu stavovského povstání a po bitvě na Bílé hoře upadl v nemilost. Coby jeden z 27 odbojných českých pánů byl odsouzen k trestu smrti.

Soutěže České národní banky se zúčastnilo 21 výtvarníků. Realizován byl návrh předního medailéra ak. soch. Zbyňka Fojtů. Odbornou komisi oslovil výborným portrétem Jana Jessenia na reverzu mince a originálním symbolickým řešením averzní strany. Ta se skládá z detailní studie lidského těla, popravčího meče symbolizujícího Jesseniův tragický skon a reliéfního zpracování titulního listu jeho traktátu „Anatomiae Pragae“. Ten pojednává o památné pražské pitvě, první veřejné pitvě v českých zemích, která výrazně přispěla k pochopení lidské anatomie.

Materiál: Stříbro
Váha: 13 g
Ryzost: 925 / 1000
Průměr: 31 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká s popisem
Číslo: 21607-721
Datum emise: Prosinec 2016
Balení: Modrá plastová etue M33
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Česká národní banka
Nominální hodnota 200 Kč
Nákupní košík 0 Kč