Slavíme  výročí nezávislosti
100 let Československa

Stříbrná mince 200 Kč 2016 Jan Jessenius proof

Cena (včetně DPH)
595 Kč
23 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
21607-721

Orientační výkupní cena
Na dotaz

Třetí a poslední 200Kč stříbrná mince České národní banky v roce 2016 je věnována jedné z nejvýraznějších osobností naší vědy. V mimořádném lesku kvality proof se zrcadlí příběh Jana Jessenia, jehož 450. výročí narození si letos připomínáme.

Jan Jessenius byl vskutku renesančním člověkem. Vystudoval filozofii a lékařství a nadchl se pro myšlenky humanismu, antiky a odporu proti tyranii. Pečoval o zdraví měšťanů, šlechty, kurfiřta i císařů. Stal se děkanem a později i rektorem prestižních vysokých učení. Vedle vědce byl také světoběžníkem a zajímal se o politiku. Ta se mu však stala osudnou – v konfliktu mezi katolíky a protestanty se přidal na stranu stavovského povstání a po bitvě na Bílé hoře upadl v nemilost. Coby jeden z 27 odbojných českých pánů byl odsouzen k trestu smrti.

Soutěže České národní banky se zúčastnilo 21 výtvarníků. Realizován byl návrh předního medailéra ak. soch. Zbyňka Fojtů. Odbornou komisi oslovil výborným portrétem Jana Jessenia na reverzu mince a originálním symbolickým řešením averzní strany. Ta se skládá z detailní studie lidského těla, popravčího meče symbolizujícího Jesseniův tragický skon a reliéfního zpracování titulního listu jeho traktátu „Anatomiae Pragae“. Ten pojednává o památné pražské pitvě, první veřejné pitvě v českých zemích, která výrazně přispěla k pochopení lidské anatomie.

Materiál
Stříbro
Váha
13 g
Ryzost
925 / 1000
Průměr
31 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Číslo
21607-721
Emisní náklad
Nelimitováno
Datum emise
prosinec 2016
Balení
Modrá plastová etue M33
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200 Kč