Slavíme  výročí nezávislosti
100 let Československa

Stříbrná mince 200 Kč 2016 Jan Jessenius stand

Cena (včetně DPH)
515 Kč
20 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
21607-750

Orientační výkupní cena
Na dotaz

V roce 2016 slavíme 450. výročí narození Jana Jessenia. Na jednoho z nejvýznamnějších lékařů a vědců naší historie nezapomněla ani Česká národní banka. Věnovala mu stříbrnou pamětní minci s nominální hodnotou 200 Kč v kvalitě standard.

Jan Jessenius se narodil 27. prosince 1566 do uherského zemanského rodu. Lákaly ho dálky a procestoval celou Evropu. Pilně studoval a jako špičkový lékař se velmi rychle vypracoval do nejvyšších společenských kruhů – dokonce až na císařský dvůr. Na pozvání Tycha Braha zavítal také do Prahy, která mu učarovala. Bylo to právě zde, kde 8. června roku 1600 vykonal první veřejnou pitvu v českých zemích. Později se sem přestěhoval. V Čechách se svobodomyslný filozof se silným odporem proti tyranii zapojil do stavovského povstání, které se mu stalo osudným. Po bitvě na Bílé hoře byl jako jeden z 27 odbojných českých pánů popraven na Staroměstském náměstí.

Ze 44 výtvarných návrhů zaslaných do soutěže vybrala Česká národní banka práci zkušeného medailéra a pedagoga ak. soch. Zbyňka Fojtů. Koláž reverzní strany, jejíž originální symbolické řešení oslovilo odbornou porotu nejvíce, se skládá z pitvaného lidského těla a titulního listu „Anatomiae Pragae“, traktátu o Jesseniově pražské pitvě. Dalším prvkem averzu je katův meč, který ukončil Jesseniův život. Averz mince je pak věnován propracovanému portrétu velkého lékaře.

Materiál
Stříbro
Váha
13 g
Ryzost
925 / 1000
Průměr
31 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Vroubkovaná
Číslo
21607-750
Emisní náklad
Nelimitováno
Datum emise
prosinec 2016
Balení
kapsle
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200 Kč