Narození dítěte 2017

Stříbrná mince 200 Kč 2016 Jan Jessenius stand

Cena (včetně DPH) 495 Kč
Cena Klub ČM 465 Kč
Prodejní místa Zobrazit
Stav skladu Vyprodáno
Číslo 21607-750

Orientační výkupní cena: Na dotaz více

Přidat do oblíbených
  • Na tento produkt nelze uplatnit dárkový poukaz.

V roce 2016 slavíme 450. výročí narození Jana Jessenia. Na jednoho z nejvýznamnějších lékařů a vědců naší historie nezapomněla ani Česká národní banka. Věnovala mu stříbrnou pamětní minci s nominální hodnotou 200 Kč v kvalitě standard.

Jan Jessenius se narodil 27. prosince 1566 do uherského zemanského rodu. Lákaly ho dálky a procestoval celou Evropu. Pilně studoval a jako špičkový lékař se velmi rychle vypracoval do nejvyšších společenských kruhů – dokonce až na císařský dvůr. Na pozvání Tycha Braha zavítal také do Prahy, která mu učarovala. Bylo to právě zde, kde 8. června roku 1600 vykonal první veřejnou pitvu v českých zemích. Později se sem přestěhoval. V Čechách se svobodomyslný filozof se silným odporem proti tyranii zapojil do stavovského povstání, které se mu stalo osudným. Po bitvě na Bílé hoře byl jako jeden z 27 odbojných českých pánů popraven na Staroměstském náměstí.

Ze 44 výtvarných návrhů zaslaných do soutěže vybrala Česká národní banka práci zkušeného medailéra a pedagoga ak. soch. Zbyňka Fojtů. Koláž reverzní strany, jejíž originální symbolické řešení oslovilo odbornou porotu nejvíce, se skládá z pitvaného lidského těla a titulního listu „Anatomiae Pragae“, traktátu o Jesseniově pražské pitvě. Dalším prvkem averzu je katův meč, který ukončil Jesseniův život. Averz mince je pak věnován propracovanému portrétu velkého lékaře.

Materiál: Stříbro
Váha: 13 g
Ryzost: 925 / 1000
Průměr: 31 mm
Provedení: STANDARD
Hrana: Vroubkovaná
Číslo: 21607-750
Datum emise: Prosinec 2016
Balení: kapsle
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Česká národní banka
Nominální hodnota 200 Kč
Nákupní košík 0 Kč