Slavíme  výročí nezávislosti
100 let Československa

Stříbrná mince 200 Kč 2016 Zemská jubilejní výstava v Praze stand

Cena (včetně DPH)
475 Kč
18 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
21604-750

Orientační výkupní cena
Na dotaz

Na Zemské jubilejní výstavě roku 1891, která byla přehlídkou rozličných odvětví českého průmyslu, zemědělství a společenského života, se představilo přes 8 tisíc vystavovatelů. Tato velkolepá událost okouzlila Evropu a její nevídaný úspěch přesvědčil Čechy o jejich síle i o tom, že se obejdou bez dohledu okolních národů. Právě proto si 125. výročí Zemské jubilejní výstavy zaslouží vlastní stříbrnou pamětní minci s nominální hodnotou 200 Kč v kvalitě standard.

Z 29 předložených výtvarných návrhů vybrala Komise České národní banky dílo mladého medailéra Asamata Baltaeva. Jedna česká pamětní mince z jeho dílny již vyšla – nesla motiv železobetonového mostu v Karviné-Darkově – a další – věnovaná hradu Bezděz – na svou emisi čeká.

Výstava se nesla ve znamení moderních technologií, kterým jsou věnovány také obě strany mince. Na averzní straně najdeme naši první elektrickou dráhu, lanovou dráhu na Petřín a také ještě nedokončenou Petřínskou rozhlednu.

Reverzní strana je věnována pohledu na Průmyslový palác, unikátní stavbu ze skla a oceli, skrz vstupní bránu na Zemskou jubilejní výstavu.

Materiál
Stříbro
Váha
13 g
Ryzost
925 / 1000
Průměr
31 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Vroubkovaná
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslo
21604-750
Emisní náklad
5200 ks
Datum emise
květen 2016
Balení
kapsle
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200 Kč