Slavíme  výročí nezávislosti
100 let Československa
  1. Eshop
  2. PRO SBĚRATELE
  3. Pamětní mince ČNB
  4. Stříbrná mince 200 Kč 2017 Operace Anthropoid proof
Zpět

Stříbrná mince 200 Kč 2017 Operace Anthropoid proof

Cena (včetně DPH)
615 Kč
24 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
21703-721

Orientační výkupní cena
Na dotaz

Operace Anthropoid – známější jako atentát na Reinharda Heydricha – se uskutečnila roku 1942. Nejvýznamnější akci protinacistického odboje za druhé světové války připomíná u příležitosti 75. výročí stříbrná 200Kč mince České národní banky v mimořádné kvalitě proof.

Reinhard Heydrich byl po Adolfu Hitlerovi a Heinrichu Himmlerovi třetím nejvýše postaveným mužem Třetí říše. Prominentní nacista se stal architektem holokaustu a zastával množství vysokých funkcí, ke kterým roku 1941 přidal zastupujícího říšského protektora Protektorátu Čechy a Morava. Jeho úkolem v okupované zemi bylo řešení problematické české otázky, jinými slovy zlomení a podrobení si vzpurného národa. Nejprve se zaměřil na českou elitu – stovky lidí byly popraveny, tisíce uvrženy do koncentračních táborů. Heydrichovo počínání vzbudilo u představitelů československého zahraničního odboje zděšení. Bylo třeba jednat dříve, než doma nezbude nikdo, kdo by se okupantům postavil na odpor. Úkol zastavit řádění tyrana připadl dvěma parašutistům – Jozefu Gabčíkovi a Janu Kubišovi –, kteří byli vysazeni na území protektorátu a 27. května 1942 zaútočili na Heydrichovu limuzínu. Protektor byl smrtelně raněn a oba atentátníci se spolu s dalšími výsadkáři působícími v Praze ukryli v chrámu Cyrila a Metoděje. Tam je však zastihla zrada z vlastních řad. Nevzdali se, svedli svůj poslední boj a stali se nesmrtelnými hrdiny.

Přestože by se mohlo zdát, že tematika druhé světové války je spíše mužskou doménou, ve výtvarné soutěži České národní banky zvítězila žena – mladá a talentovaná Irena Hradecká, DiS. Odbornou komisi oslovilo její „reálné a popisné ztvárnění výsledku operace Anthropoid, a to od samotného atentátu až po hrdinský konec československých parašutistů“. Výsledek atentátu medailérka zpodobnila na averzu mince detailem Heydrichova automobilu zničeného bombou. Hrdinský skon výsadkářů je pak vyjádřen na reverzu prostřednictvím okénka vedoucího do chrámové krypty – je poškozené německými kulkami a dovnitř vedou hasičské hadice, které měly obránce chrámu vyplavit.

Výrobcem všech mincí vydávaných Českou národní bankou je jablonecká Česká mincovna.

Materiál
Stříbro
Váha
13 g
Ryzost
925 / 1000
Průměr
31 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
Irena Hradecká, DiS.
Autor reverzu
Irena Hradecká, DiS.
Číslo
21703-721
Emisní náklad
11600 ks
Datum emise
květen 2017
Balení
Modrá plastová etue M33
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200 Kč