Slavíme  výročí nezávislosti
100 let Československa
  1. Eshop
  2. PRO SBĚRATELE
  3. Pamětní mince ČNB
  4. Stříbrná mince 200 Kč 2017 Operace Anthropoid stand
Zpět

Stříbrná mince 200 Kč 2017 Operace Anthropoid stand

Cena (včetně DPH)
515 Kč
20 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
21703-750

Orientační výkupní cena
Na dotaz

V roce 2017 uplynulo 75 let od jedné z nejpamátnějších akcí druhé světové války. Byla dílem Čechoslováků, nesla krycí jméno operace Anthropoid a připomíná ji 200Kč stříbrná mince České národní banky v kvalitě standard.

Adolf Hitler, Heinrich Himmler, Hermann Göring, Joseph Goebbels, … – nenáviděná jména nejvyšších představitelů nacistického Německa, která už navždy zůstanou spojena s lidským utrpením. Přestože byla jejich říše zla nakonec poražena, než by čelili spravedlnosti, dali přednost sebevraždě. Vlastně žádný z nacistických pohlavárů nezemřel za druhé světové války rukou nepřítele. Až na jednoho. Byl jím Reinhard Heydrich – třetí muž Třetí říše a architekt holokaustu, který se roku 1941 stal zastupujícím říšským protektorem Protektorátu Čechy a Morava. Všechen svůj ďábelský um se rozhodl věnovat pokoření odbojných Čechů, zahájil krvavé čistky a nastolil vládu teroru. Představitelé československého zahraničního odboje mu odpověděli spuštěním operace Anthropoid a na území okupované domoviny vyslali dva parašutisty – Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše –, kteří 27. května 1942 na Heydricha zaútočili a ukončili jeho hrůzovládu. Zaplatili za to však cenu nejvyšší. V chrámu Cyrila a Metoděje, kde se spolu s dalšími výsadkáři ukryli, svedli svůj poslední boj a zapsali se do dějin.

Přestože k tomu téma přímo vyzývá, ani jedna strana mince nenese portrét. Skon „kata českého národa“ je na averzu vyjádřen detailem jeho automobilu těžce poškozeného bombou útočníků. Hrdinství výsadkářů, kteří bojovali do posledního dechu, pak symbolizuje malé větrací okénko vedoucí do chrámové krypty – jeho okolí je poseto dírami od německých kulek a dovnitř vedou hasičské hadice, které měly obránce chrámu vyplavit. Silná symbolika, která oslovila odbornou komisi předsedající výtvarné soutěži České národní banky, je dílem nadané mladé medailérky Ireny Hradecké, DiS.

Výhradním výrobcem mincí emitovaných Českou národní bankou je Česká mincovna se sídlem v Jablonci nad Nisou.

Materiál
Stříbro
Váha
13 g
Ryzost
925 / 1000
Průměr
31 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Vroubkovaná
Autor averzu
Irena Hradecká, DiS.
Autor reverzu
Irena Hradecká, DiS.
Číslo
21703-750
Emisní náklad
5400 ks
Datum emise
květen 2017
Balení
kapsle
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200 Kč