1. Eshop
  2. PRO SBĚRATELE
  3. Pamětní mince ČNB
  4. Stříbrná mince 200 Kč 2018 Vydání Klaudyánovy mapy …
Zpět

Stříbrná mince 200 Kč 2018 Vydání Klaudyánovy mapy stand

Cena (včetně DPH)
475 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
21801-750


Orientační výkupní cena Na dotaz

Česká národní banka věnovala první stříbrnou 200Kč minci vyraženou v kvalitě standard v roce 2018 Klaudyánově mapě – nejstarší tištěné mapě Čech. Uplynulo totiž rovných 500 let od jejího vydání.

Mladoboleslavský učenec Mikuláš Klaudyán byl úspěšným lékárníkem, ale v životě chtěl něco víc. Byl oddaným stoupencem jednoty bratrské a hledal způsob, jak by mohl hromadně šířit přelomové myšlenky. Tento způsob objevil v tiskařském umění a jeho nejvýznamnějším dílem se stala kartografická pomůcka, která dnes nese jeho jméno. Klaudyánova mapa sloužila poutníkům cestujícím do Říma. Aby ji na cestě nemuseli obracet, je orientovaná k jihu. Zobrazuje Čechy a Kladsko, přehledně rozdělená sídla, vodstvo, hory, lesy a cesty označené mílovými tečkami. Nejedná se však o obyčejnou mapu – bohatě zdobený tisk obsahuje také řadu poučení vedoucích k mravnému životu a ilustrací, které jsou zrcadlem poměrů panujících v zemi v 16. století. Například ústřední grafika vozu osazeného rozčilenými cestujícími, do kterého je zapřaženo v obou směrech jízdy, nejspíše symbolizuje náboženské rozdělení země a její bouřlivé politické klima.

Ve výtvarné soutěži ČNB zvítězil jeden z nejčastěji realizovaných českých medailérů ak. soch. Zbyněk Fojtů. Odborná komise udělila jeho výtvarnému návrhu první cenu za „vynikající ztvárnění detailů z mapy na lícní straně a za výstižné ztvárnění části mapy na rubu.“ Reverzní strana mince nese samotnou mapu, na které je naše území ohraničené neprostupnými lesy, doplněnou opisem KLAUDYÁNOVA MAPA a výročními letopočty 1518 a 2018. Na averzní straně se pak nachází alegorický výjev rozhádaného vozu doplněný dobovými heraldickými symboly, nominálem 200 Kč a opisem ČESKÁ REPUBLIKA.

Výhradním výrobcem českých pamětních mincí je jablonecká Česká mincovna.

Materiál
Stříbro
Váha
13 g
Ryzost
925 / 1000
Průměr
31 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Vroubkovaná
Číslo
21801-750
Emisní náklad
Nelimitováno
Datum emise
únor 2018
Balení
kapsle
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200 Kč