Vánoce left
Vánoce 2019 right
vánoce 2019 center
  1. Eshop
  2. PRO SBĚRATELE
  3. Pamětní mince ČNB
  4. Stříbrná mince 200 Kč 2019 Založení Československého …
Zpět

Stříbrná mince 200 Kč 2019 Založení Československého červeného kříže stand

Cena (včetně DPH)
475 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
21901-750


Orientační výkupní cena Na dotaz

V roce 2019 slavíme 100. výročí založení Československého červeného kříže. Při této příležitosti vychází stříbrná pamětní mince České národní banky s nominální hodnotou 200 Kč vyražená v kvalitě standard.

Humánní ideje Červeného kříže zapustily kořeny na našem území již v 19. století. Datem vzniku oficiální československé odnože mezinárodní organizace je však 6. 2. 1919, kdy její založení posvětil Tomáš Garrigue Masaryk. První předsedkyní ČSČK se pak na 20 let stala prezidentova dcera Alice Masaryková. Bouřlivé 20. století se postaralo o to, že dobročinné hnutí nemělo ustláno na růžích, ale jeho členové měli vždy na srdci sedmero základních principů – humanitu, světovost, nezávislost, dobrovolnost, nestrannost, neutralitu a jednotu. V období mezi dvěma světovými válkami ČSČK pomáhal uprchlíkům, bojoval proti bujícím epidemiím, budoval nejrůznější ústavy a útulky pro nemocné, děti či seniory, šířil zdravotnickou osvětu a za hospodářské krize pořádal charitativní programy. Po zřízení protektorátu byla organizace rozpuštěna, ale ani to jejím členům nezabránilo ve zmírňování lidského utrpení. Stejně tak ČSČK plnil své poslání – doma i v zahraničí – pod diktátem komunistické moci. I ve 21. století se lidé, kteří strádají, mohou spolehnout na dobré srdce hnutí s červeným křížem ve znaku…

Vítězem výtvarné soutěže České národní banky se stal medailér Asamat Baltaev, DiS. Na obě strany mince umístil kompozici ve tvaru kříže. Na averzní straně jsou do ní zasazena heraldická zvířata České republiky, na reverzní straně emblém a zmíněné sedmero základních principů Československého červeného kříže.

Všechny české mince se razí v České mincovně v Jablonci nad Nisou.

Materiál
Stříbro
Váha
13 g
Ryzost
925 / 1000
Průměr
31 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Vroubkovaná
Číslo
21901-750
Emisní náklad
Nelimitováno
Datum emise
únor 2019
Balení
kapsle
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200 Kč