Narození dítěte 2017

Stříbrná mince Palladium země české proof

Prodejní místa Zobrazit
Číslo 75076-719


Stříbrná mince byla slavnostně korunována apoštolským nunciem Giuseppem Leanzou při letošních svatováclavských oslavách v neděli 28. září ve Staré Boleslavi. Korunkám pro madonu s dítětem v únoru slavnostně požehnal sám papež František

Podporu této mimořádné emisi České mincovny vyjádřil Jeho Eminence kardinál Dominik Duka OP, arcibiskup pražský.


Nejcennější národní duchovní skvost a symbol ochrany českých zemí se jmenuje Palladium země české. Půvabná plastika, kterou vzývají věřící v dobách, kdy je národ v ohrožení, nemohla ujít pozornosti České mincovny, jež její kulturní a duchovní význam přenesla do podoby nádherné stříbrné Smart mince s nominální hodnotou 5 NZD.

Palladium země české je uctívaný obraz, kterému čeští katolíci připisují zvláštní ochrannou moc nad českými zeměmi. Jde o reliéf vytepaný z korintské mědi se silnou vrstvou pozlacení. Původ Palladia je sporný a opírá se o několik legend sahajících až ke svaté Ludmile, která jej údajně dostala od svatého Metoděje. Po její mučednické smrti obraz zdědil její vnuk Václav. Když byl zavražděn, reliéf se na dlouhou dobu ztratil.

Kolem roku 1160 však obrázek vyoral v poli sedlák a předal ho kanovníkům staroboleslavské kapituly. Ti na místě nálezu postavili kapli a reliéf do ní umístili. Za husitských válek byla kaple vypálena a Palladium zničeno. Počátkem 15. století bylo poutní místo znovu vystavěno a plastika neznámým umělcem obnovena. Od 17. století zde stojí chrám Panny Marie a obraz je umístěn na oltáři. Roku 1609 byl reliéf jako symbol katolických Čech prohlášen Palladiem země české – tedy záštitou, ochranným obrazem vlasti.

Nepřátelé českého národa se reliéfu pokoušeli opakovaně zmocnit. Roku 1632 odvezli Palladium Sasové do Lipska a vrátili ho až proti vysokému výkupnému. Za třicetileté války ho získali Švédové, jejichž král jej pak poslal císaři Ferdinandu III., který nechal obraz vyzdobit korunkou, perlami a diamanty a navrátil jej do Staré Boleslavi. Za okupace po roce 1938 pak bylo tajně zazděno, aby ho nacisté neukořistili. Dodnes k Palladiu putují věřící a prosí o ochranu české země.

Autorem návrhu Smart mince z ryzího stříbra s pozlacenou dominantou Panny Marie s Ježíškem v náručí je akademický malíř Vladimír Pavlica. Působivým zpracováním dvoubarevného motivu Palladia na reverzu získala mince výjimečnou uměleckou hodnotu. Averz nese atributy emitenta. Smart mince Palladium země české není jen skvostným artefaktem pro numismatické kolekce, je také nositelem mimořádně silného duchovního odkazu pro každého kultivovaného Čecha.

Materiál: Stříbro
Váha: 42 g
Ryzost: 999 / 1000
Průměr: 50 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká
Autor averzu: ak. mal. Vladimír Pavlica
Autor reverzu: ak. mal. Vladimír Pavlica
Číslo: 75076-719
Emisní náklad: 500 ks
Datum emise: Září 2014
Balení: Modrá kožená etue
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Kolorovaná: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Niue
Nominální hodnota 5 NZD
Nákupní košík 0 Kč