Narození dítěte 2017

Stříbrná mince 500 Kč 2014 Jiří Kolář stand

Cena Klub ČM 810 Kč
Prodejní místa Zobrazit
Číslo 21406-750

České umění je ve světě pojmem. Hudebníci, spisovatelé, výtvarníci – těm všem patří náš zasloužený obdiv. Mezi umělce, kteří svou tvorbou reprezentují naši vlast v zahraničí, jednoznačně patří také básník a výtvarník Jiří Kolář, který by se letos 24. září dožil sta let. Toto nedožité jubileum se rozhodla připomenout Česká národní banka krásným počinem, stříbrnou pamětní mincí s nominální hodnotou 500 Kč.

Jiří Kolář se narodil před sto lety v Protivíně, mládí strávil v Kladně. Vyučil se truhlářem, avšak poté vystřídal četná povolání. V roce 1938 začal uveřejňovat své básně v časopisech a v tomtéž roce měl svou první výstavu výtvarných děl v pražském Mozartu a v Divadle E. F. Buriana. Ale až od roku 1949 napevno zakotvil ve vodách umění. Byl členem skupiny 42, poměrně často cestoval. V padesátých letech se dostal svým rukopisem Rod Genorův do prvního konfliktu s režimem a strávil devět měsíců ve vyšetřovací vazbě. Publikovat a vystavovat mohl pak už jen krátce koncem šedesátých let. Od začátku let sedmdesátých do roku 1989 již nevydal Jiří Kolář doma jedinou knihu a neuskutečnil žádnou výstavu. V roce 1977 pak podepsal Chartu 77 a odešel do exilu ve Francii, kde získal roku 1984 občanství. V zahraničí Jiří Kolář od šedesátých let připravil více než tři stovky výstav, vydal deset monografií, desítky antologií, dětských knih, katalogů a bibliofilií.

Malé umělecké dílo v provedení mince s nominální hodnotou 500 Kč vzniklo kombinací dvou vítězných modelů, které promyšleně vybrala komise z 38 soutěžních návrhů. Lícová strana nese motiv jablka s nezaměnitelným Kolářovým rukopisem, jejž vytvořil akademický sochař Jiří Věneček. Na rubové straně, kterou připravil MgA. Martin Dašek, je mistrné vyhotovení portrétu umělce ve formě Jiřímu Kolářovi nejbližší, tedy koláže. Ryzí stříbro dodává dalšímu drobnému numismatickému klenotu velmi luxusní povahu, kterou ocení nejen obdivovatelé velkého díla Jiřího Koláře, ale také sběratelé.

Tento unikátní kousek umělecky zpracovaného stříbra by neměl minout žádnou numismatickou kolekci!

Materiál: Stříbro
Váha: 25 g
Ryzost: 925 / 1000
Průměr: 40 mm
Provedení: STANDARD
Hrana: Vroubkovaná
Autor averzu: ak.soch. Jiří Věneček
Autor reverzu: MgA. Martin Dašek
Číslo: 21406-750
Emisní náklad: 5100 ks
Datum emise: Září 2014
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Česká národní banka
Nominální hodnota 500 Kč
Nákupní košík 0 Kč