Slavíme  výročí nezávislosti
100 let Československa
  1. Eshop
  2. PRO SBĚRATELE
  3. Pamětní mince ČNB
  4. Stříbrná mince 500 Kč 2015 Václav Thám proof
Zpět

Stříbrná mince 500 Kč 2015 Václav Thám proof

Cena (včetně DPH)
950 Kč
37 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
21505-721

Orientační výkupní cena
Na dotaz

250 let od narození Václava Tháma připomíná Česká národní banka formou stříbrné pamětní mince 500 Kč proof – další význačný sběratelský kousek potěší jak numismatiky, tak všechny vlastence inspirované odkazem této velké postavy národního obrození.

Václav Thám, celým jménem Jan Šimon Václav Thám, byl českým básníkem, hercem, dramatikem a spisovatelem. Vystudoval gymnázium a následně se věnoval filozofii. Mezi lety 1783 a 1789 pracoval u policie jako úředník, poté byl redaktorem. Od žurnalistiky už byl jen krůček k divadlu. Václav Thám podnítil vznik vlasteneckého divadla, takzvané Boudy, kde působil jako herec, režisér i dramaturg. Když byla Bouda stržena, přesunul se do divadla U Hybernů.  V posledním roce 18. století se pak vydal s kočovnými společnostmi hrát po různých městech Rakouska-Uherska. O jeho dalším osudu se nedochovaly žádné zprávy, zemřel pravděpodobně vyčerpáním v rakouské Haliči roku 1816. Za svůj život napsal nebo přeložil odhadem 150–200 divadelních her, velká část z nich ale nebyla dochována. Mezi nimi byla i hra Břetislav a Jitka aneb Únos z kláštera – vůbec první novočeské dramatické dílo. Václav Thám psal také poezii, často ve starořeckém anakreontském duchu. Roku 1785 vydal první dvousvazkový almanach české poezie, Básně v řeči vázané, s převážně humanistickými a barokními básněmi.

Vzhledem k tomu, že se nezachoval žádný Thámův portrét, byla soutěž na pamětní stříbrnou pětisetkorunovou minci ke 250. výročí jeho narození pro naše medailéry skutečně velkou výzvou. Poradili si s ní však skvěle – své návrhy předložilo 17 výtvarníků, z nichž komise pro realizaci vybrala model akademického sochaře Michala Vitanovského. Ten přesvědčil originálním a vtipným řešením Thámova portrétu na reverzu a výjimečným figurálním a sochařským námětem averzu. Špičková kvalita proof pak propůjčuje minci další půvabný rozměr. Mimořádné téma i atraktivní provedení mince dávají tušit značný zájem sběratelů. Už jste si rezervovali tu svou?

Materiál
Stříbro
Váha
25 g
Ryzost
925 / 1000
Průměr
40 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Autor reverzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Číslo
21505-721
Emisní náklad
9400 ks
Datum emise
říjen 2015
Balení
Modrá plastová etue M33
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
500 Kč