Narození dítěte 2017

Stříbrná mince 500 Kč 2015 Václav Thám proof

Cena Klub ČM 895 Kč
Prodejní místa Zobrazit
Číslo 21505-721

250 let od narození Václava Tháma připomíná Česká národní banka formou stříbrné pamětní mince 500 Kč proof – další význačný sběratelský kousek potěší jak numismatiky, tak všechny vlastence inspirované odkazem této velké postavy národního obrození.

Václav Thám, celým jménem Jan Šimon Václav Thám, byl českým básníkem, hercem, dramatikem a spisovatelem. Vystudoval gymnázium a následně se věnoval filozofii. Mezi lety 1783 a 1789 pracoval u policie jako úředník, poté byl redaktorem. Od žurnalistiky už byl jen krůček k divadlu. Václav Thám podnítil vznik vlasteneckého divadla, takzvané Boudy, kde působil jako herec, režisér i dramaturg. Když byla Bouda stržena, přesunul se do divadla U Hybernů.  V posledním roce 18. století se pak vydal s kočovnými společnostmi hrát po různých městech Rakouska-Uherska. O jeho dalším osudu se nedochovaly žádné zprávy, zemřel pravděpodobně vyčerpáním v rakouské Haliči roku 1816. Za svůj život napsal nebo přeložil odhadem 150–200 divadelních her, velká část z nich ale nebyla dochována. Mezi nimi byla i hra Břetislav a Jitka aneb Únos z kláštera – vůbec první novočeské dramatické dílo. Václav Thám psal také poezii, často ve starořeckém anakreontském duchu. Roku 1785 vydal první dvousvazkový almanach české poezie, Básně v řeči vázané, s převážně humanistickými a barokními básněmi.

Vzhledem k tomu, že se nezachoval žádný Thámův portrét, byla soutěž na pamětní stříbrnou pětisetkorunovou minci ke 250. výročí jeho narození pro naše medailéry skutečně velkou výzvou. Poradili si s ní však skvěle – své návrhy předložilo 17 výtvarníků, z nichž komise pro realizaci vybrala model akademického sochaře Michala Vitanovského. Ten přesvědčil originálním a vtipným řešením Thámova portrétu na reverzu a výjimečným figurálním a sochařským námětem averzu. Špičková kvalita proof pak propůjčuje minci další půvabný rozměr. Mimořádné téma i atraktivní provedení mince dávají tušit značný zájem sběratelů. Už jste si rezervovali tu svou?

Materiál: Stříbro
Váha: 25 g
Ryzost: 925 / 1000
Průměr: 40 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká s popisem
Autor averzu: ak. soch. Michal Vitanovský
Autor reverzu: ak. soch. Michal Vitanovský
Číslo: 21505-721
Emisní náklad: 9400 ks
Datum emise: Říjen 2015
Balení: Modrá plastová etue M33
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Česká národní banka
Nominální hodnota 500 Kč
Nákupní košík 0 Kč