Slavíme  výročí nezávislosti
100 let Československa
  1. Eshop
  2. PRO SBĚRATELE
  3. Pamětní mince ČNB
  4. Stříbrná mince 500 Kč 2015 Václav Thám stand
Zpět

Stříbrná mince 500 Kč 2015 Václav Thám stand

Cena (včetně DPH)
840 Kč
33 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
21505-750

Orientační výkupní cena
Na dotaz

Poslední stříbrná mince 500 Kč z pětiletého emisního cyklu České národní banky je věnována opravdovému Čechovi – buditeli Václavu Thámovi, jehož 250. výročí narození si letos připomínáme.

Český herec a dramatik Václav Thám se narodil v Praze roku 1765. Po studiích akademického gymnázia navštěvoval dva roky filosofie. Svou kariéru zahájil jako úředník u pražské policie, jeho údělem však měl být naprosto odlišný obor – divadlo. To plnilo na konci 18. století, v době národního obrození, nejen kulturní funkci – z jeviště totiž k národu mohla zaznívat krásná česká řeč. Toho si byl právě Václav Thám velmi vědom, a stal se tak jedním ze zakladatelů, iniciátorů a organizátorů českého divadla. Hrál v Boudě a později divadle U Hybernů. Věnoval se překladům her do češtiny, zpracoval řadu německých textů, ale i Moliérova Dona Juana. Václav Thám je autorem více než 50 původních her – mezi nimi i Břetislava a Jitky aneb Únosu z kláštera, prvního novočeského dramatického kousku vůbec. Se svým bratrem Karlem Ignácem Thámem oddaně oživoval také českou literaturu. Václav Thám vydal první český almanach Básně v řeči vázané. Rozkvět vlasteneckého divadla žel roku 1799 zažil těžkou krizi, již Václav Thám neustál a rozhodl se opustit Prahu a stát se kočovným hercem. Od té doby historické prameny jeho osud jen domýšlejí. Zemřel pravděpodobně roku 1816, kdy šel údajně navštívit svou ženu, jež ho během manželství opustila s jiným hercem, a nalezl už jen její hrob.

Nová mince 500 Kč z ryzího stříbra nese skvostné zpracování obou stran věnovaných osobnosti Václava Tháma. Její autorství patří akademickému sochaři Michalu Vitanovskému, o čemž rozhodla komise, jež ocenila zejména velmi nápadité a vtipné řešení neznámé podoby Václava Tháma na reverzu a také pro sochařsky a figurálně brilantní provedení averzní strany. Další výjimečná numismatická záležitost je připravena zpestřit vaše sběratelské portfolio!

Materiál
Stříbro
Váha
25 g
Ryzost
925 / 1000
Průměr
40 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Vroubkovaná
Autor averzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Autor reverzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Číslo
21505-750
Emisní náklad
4900 ks
Datum emise
říjen 2015
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
500 Kč