Slavíme  výročí nezávislosti
100 let Československa
  1. Eshop
  2. PRO SBĚRATELE
  3. Pamětní mince ČNB
  4. Stříbrná mince 500 Kč 2016 Vznik Československé …
Zpět

Stříbrná mince 500 Kč 2016 Vznik Československé národní rady proof

Cena (včetně DPH)
975 Kč
38 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
21601-721

Orientační výkupní cena
Na dotaz

Česká národní banka každoročně emituje výjimečné stříbrné pamětní mince, jejichž prostřednictvím nejen představuje práce znamenitých českých výtvarníků, ale především připomíná zásadní milníky, osobnosti či pamětihodnosti spjaté s naším státem. Jejich prvotřídní provedení i velká témata z nich mezi sběrateli činí základní pilíře každé sofistikované kolekce. V roce 2016 je stříbrná mince 500 Kč v mimořádné kvalitě ražby proof věnována Československé národní radě, jejíž existence se začala psát právě před sto lety.

Československá národní rada (fr. Conseil National Tchécoslovaque) vznikla z takzvaného Českého komitétu zahraničního v Paříži v roce 1916 jako ústřední orgán československého zahraničního odboje během 1. světové války. Ustavujícím datem byl 14. květen 1916. Jejím předsedou se stal Tomáš Garrigue Masaryk, místopředsedy pak Milan Rastislav Štefánik a Josef Dürich a generálním tajemníkem Edvard Beneš. Na konci války od června do září 1918 Československou národní radu postupně uznaly vlády Francie, Velké Británie, USA a Japonska jako oficiální představitelku budoucího československého státu. 14. října 1918 byla přetvořena v takzvanou prozatímní československou vládu v Paříži a přesně o měsíc později formálně zanikla ustanovením první vlády Československé republiky.

V soutěži České národní banky se sešla celá řada zdařilých děl, komise pro posuzování návrhů na české peníze spolu s odbornou poradkyní, Doc. PhDr. Pavlou Vošahlíkovou, DrSc., z Historického ústavu Akademie věd, vyhodnotila jako nejlepší model MgA. Josefa Šafaříka, Ph.D. Ten zaujal především souladem lícní a rubové strany a výstižným vyjádřením blížícího se rozpadu rakousko-uherské monarchie a současně vzniku Československa, k němuž bravurně využil státních symbolů. Na averzu najdeme zástavu s textem SVOBODNÝ JE TEN NÁROD, KTERÝ NENÍ PODŘÍZENÝ MOCI JINÉHO NÁRODA. Reverz po obvodu zdobí nápis ČESKOSLOVENSKÁ NÁRODNÍ RADA a letopočty 1916–2016. Další výjimečná emise České národní banky dává tušit velký zájem numismatiků, doporučujeme včasnou rezervaci vašeho nového vzácného sběratelského přírůstku!

Materiál
Stříbro
Váha
25 g
Ryzost
925 / 1000
Průměr
40 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
MgA. Josef Šafařík, Ph.D.
Autor reverzu
MgA. Josef Šafařík, Ph.D.
Číslo
21601-721
Emisní náklad
8600 ks
Datum emise
únor 2016
Balení
Modrá plastová etue M33
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
500 Kč