Narození dítěte 2017

Stříbrná mince 500 Kč 2016 Vznik Československé národní rady proof

Cena (včetně DPH) 975 Kč
Cena Klub ČM 920 Kč
Prodejní místa Zobrazit
Stav skladu Vyprodáno
Číslo 21601-721

Orientační výkupní cena: Na dotaz více

Přidat do oblíbených
  • Na tento produkt nelze uplatnit dárkový poukaz.

Česká národní banka každoročně emituje výjimečné stříbrné pamětní mince, jejichž prostřednictvím nejen představuje práce znamenitých českých výtvarníků, ale především připomíná zásadní milníky, osobnosti či pamětihodnosti spjaté s naším státem. Jejich prvotřídní provedení i velká témata z nich mezi sběrateli činí základní pilíře každé sofistikované kolekce. V roce 2016 je stříbrná mince 500 Kč v mimořádné kvalitě ražby proof věnována Československé národní radě, jejíž existence se začala psát právě před sto lety.

Československá národní rada (fr. Conseil National Tchécoslovaque) vznikla z takzvaného Českého komitétu zahraničního v Paříži v roce 1916 jako ústřední orgán československého zahraničního odboje během 1. světové války. Ustavujícím datem byl 14. květen 1916. Jejím předsedou se stal Tomáš Garrigue Masaryk, místopředsedy pak Milan Rastislav Štefánik a Josef Dürich a generálním tajemníkem Edvard Beneš. Na konci války od června do září 1918 Československou národní radu postupně uznaly vlády Francie, Velké Británie, USA a Japonska jako oficiální představitelku budoucího československého státu. 14. října 1918 byla přetvořena v takzvanou prozatímní československou vládu v Paříži a přesně o měsíc později formálně zanikla ustanovením první vlády Československé republiky.

V soutěži České národní banky se sešla celá řada zdařilých děl, komise pro posuzování návrhů na české peníze spolu s odbornou poradkyní, Doc. PhDr. Pavlou Vošahlíkovou, DrSc., z Historického ústavu Akademie věd, vyhodnotila jako nejlepší model MgA. Josefa Šafaříka, Ph.D. Ten zaujal především souladem lícní a rubové strany a výstižným vyjádřením blížícího se rozpadu rakousko-uherské monarchie a současně vzniku Československa, k němuž bravurně využil státních symbolů. Na averzu najdeme zástavu s textem SVOBODNÝ JE TEN NÁROD, KTERÝ NENÍ PODŘÍZENÝ MOCI JINÉHO NÁRODA. Reverz po obvodu zdobí nápis ČESKOSLOVENSKÁ NÁRODNÍ RADA a letopočty 1916–2016. Další výjimečná emise České národní banky dává tušit velký zájem numismatiků, doporučujeme včasnou rezervaci vašeho nového vzácného sběratelského přírůstku!

Materiál: Stříbro
Váha: 25 g
Ryzost: 925 / 1000
Průměr: 40 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká s popisem
Autor averzu: MgA. Josef Šafařík, Ph.D.
Autor reverzu: MgA. Josef Šafařík, Ph.D.
Číslo: 21601-721
Emisní náklad: 8600 ks
Datum emise: Únor 2016
Balení: Modrá plastová etue M33
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Česká národní banka
Nominální hodnota 500 Kč
Nákupní košík 0 Kč