Slavíme  výročí nezávislosti
100 let Československa

Stříbrná mince 500 Kč 2016 Vznik Československé národní rady stand

Cena (včetně DPH)
890 Kč
35 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
21601-750

Orientační výkupní cena
Na dotaz

Celých sto let letos uplyne od chvíle, kdy byl učiněn zásadní krok k tomu, aby se po dlouhém období útlaku začaly psát dějiny samostatného státu Čechů a Slováků. V únoru 1916 totiž v Paříži vznikla – coby reprezentativní orgán zahraničního odboje – Československá národní rada. Tuto událost vyzdvihla také Česká národní banka prostřednictvím 500Kč mince z ryzího stříbra. Připravte jí čestné místo ve svých numizmatických sbírkách!

Československá národní rada pod vedením předsedy Tomáše Garrigue Masaryka se od svého založení podílela na řízení a organizaci vojenských jednotek v zahraničí, takzvaných legií. Dekretem francouzské vlády, o který se rada zasazovala, došlo v roce 1917 k vytvoření samostatné česko-slovenské armády ve Francii, jejíž velení měla na starosti právě Československá národní rada. Úspěšné působení československých legií v Rusku, ale i na francouzské či italské frontě dodalo radě na prestiži při jednáních se spojenci. Její činnost a myšlenky byly uveřejňovány v časopisech La Nation Tchèque (Český národ) a Československá samostatnost. Sídlila na Rue Bonaparte 18, kde se dnes nachází České centrum a konzulát.

Česká národní banka přijala do soutěže 29 návrhů od 18 výtvarníků. Komise spolu s odbornou poradkyní, Doc. PhDr. Pavlou Vošahlíkovou, DrSc., z Historického ústavu Akademie věd, nakonec pro realizaci zvolila zajímavý model MgA. Josefa Šafaříka, Ph.D. Ten mincovní plochu obou stran vyplnil kompozicí tvořenou státními symboly znamenitě zpodobňujícími neodvratný rozpad Rakouska-Uherska a vznik samostatného Československa. Averz kromě zvolila nese také nápisy ČESKÁ REPUBLIKA a 500 Kč. Ploše mince dominuje prapor s emotivním mottem SVOBODNÝ JE TEN NÁROD, KTERÝ NENÍ PODŘÍZENÝ MOCI JINÉHO NÁRODA. Rubová strana pak nese nápis ČESKOSLOVENSKÁ NÁRODNÍ RADA a letopočty 1916–2016. Pokud nechcete, aby stříbrná mince 500 Kč Vznik Československé národní rady vaše sbírky minula, zamluvte si svůj kousek včas!

Materiál
Stříbro
Váha
25 g
Ryzost
925 / 1000
Průměr
40 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Vroubkovaná
Autor averzu
MgA. Josef Šafařík, Ph.D.
Autor reverzu
MgA. Josef Šafařík, Ph.D.
Číslo
21601-750
Emisní náklad
4800 ks
Datum emise
únor 2016
Balení
kapsle
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
500 Kč