Stříbrná mince 500 Kč 2016 Vznik Československé národní rady stand

Cena (včetně DPH) 860 Kč
Cena Klub ČM 820 Kč
Prodejní místa Zobrazit
Stav skladu Nyní nedostupné
Číslo 21601-750

Orientační výkupní cena: Na dotaz více

Přidat do oblíbených

Celých sto let letos uplyne od chvíle, kdy byl učiněn zásadní krok k tomu, aby se po dlouhém období útlaku začaly psát dějiny samostatného státu Čechů a Slováků. V únoru 1916 totiž v Paříži vznikla – coby reprezentativní orgán zahraničního odboje – Československá národní rada. Tuto událost vyzdvihla také Česká národní banka prostřednictvím 500Kč mince z ryzího stříbra. Připravte jí čestné místo ve svých numizmatických sbírkách!

Československá národní rada pod vedením předsedy Tomáše Garrigue Masaryka se od svého založení podílela na řízení a organizaci vojenských jednotek v zahraničí, takzvaných legií. Dekretem francouzské vlády, o který se rada zasazovala, došlo v roce 1917 k vytvoření samostatné česko-slovenské armády ve Francii, jejíž velení měla na starosti právě Československá národní rada. Úspěšné působení československých legií v Rusku, ale i na francouzské či italské frontě dodalo radě na prestiži při jednáních se spojenci. Její činnost a myšlenky byly uveřejňovány v časopisech La Nation Tchèque (Český národ) a Československá samostatnost. Sídlila na Rue Bonaparte 18, kde se dnes nachází České centrum a konzulát.

Česká národní banka přijala do soutěže 29 návrhů od 18 výtvarníků. Komise spolu s odbornou poradkyní, Doc. PhDr. Pavlou Vošahlíkovou, DrSc., z Historického ústavu Akademie věd, nakonec pro realizaci zvolila zajímavý model MgA. Josefa Šafaříka, Ph.D. Ten mincovní plochu obou stran vyplnil kompozicí tvořenou státními symboly znamenitě zpodobňujícími neodvratný rozpad Rakouska-Uherska a vznik samostatného Československa. Averz kromě zvolila nese také nápisy ČESKÁ REPUBLIKA a 500 Kč. Ploše mince dominuje prapor s emotivním mottem SVOBODNÝ JE TEN NÁROD, KTERÝ NENÍ PODŘÍZENÝ MOCI JINÉHO NÁRODA. Rubová strana pak nese nápis ČESKOSLOVENSKÁ NÁRODNÍ RADA a letopočty 1916–2016. Pokud nechcete, aby stříbrná mince 500 Kč Vznik Československé národní rady vaše sbírky minula, zamluvte si svůj kousek včas!

Materiál: Stříbro
Váha: 25 g
Ryzost: 925 / 1000
Průměr: 40 mm
Provedení: STANDARD
Hrana: Vroubkovaná
Autor averzu: MgA. Josef Šafařík, Ph.D.
Autor reverzu: MgA. Josef Šafařík, Ph.D.
Číslo: 21601-750
Emisní náklad: 4800 ks
Datum emise: Únor 2016
Balení: kapsle
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Nákupní košík 0 Kč