Vánoce 2018 - tipy na dárky z Mincovny
Vánoce 2018 - dárky z ryzího kovu z Mincovny
  1. Eshop
  2. PRO SBĚRATELE
  3. Pamětní mince ČNB
  4. Stříbrná mince 500 Kč 2017 Bitva u Zborova proof
Zpět

Stříbrná mince 500 Kč 2017 Bitva u Zborova proof

Cena (včetně DPH)
995 Kč
38 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
21705-721


Orientační výkupní cena Na dotaz

Roku 1917 se poblíž ukrajinského městečka Zborov odehrála bitva. Začala se v ní psát legenda československých legionářů a svět tehdy poprvé uznal, že si za svou odvahu zaslouží samostatný stát. O 100 let později si vysloužili také vlastní stříbrnou pamětní minci České národní banky s nominální hodnotou 500 Kč v kvalitě proof.

Československá brigáda působící na východní frontě byla ruským velením povazována za druhořadou. Měla k dispozici pouze zastaralou výzbroj – například nedisponovala téměř žádnými kulomety, které se staly synonymem Velké války. Nedostatečná byla i její výstroj – někteří vojáci tak v horkém létě museli nosit zimní uniformy. A do třetice všeho zlého neměla jednotka čítající na tři a půl tisíce dobrovolníků příležitost se secvičit – její členové nebyli zvyklí bojovat jako velký celek, protože většina z nich byla dosud roztroušena mezi ruskými jednotkami, kde sloužili jako víceméně samostatní frontoví rozvědčíci. Když pak byli Čechoslováci nasazeni v útoku u Zborova, měla být z těchto důvodů jejich úloha pouze podpůrná. Selhání hlavních ruských oddílů je však postavilo do centra dění. Tehdy se naplno ukázalo jejich odhodlání a planoucí vlastenectví. Sami dokázali prorazit obranná pásma nepřítele a ovládnout bojiště. Ve vítězství nad rakouskými jednotkami jim pomohla i jejich nesecvičenost a průzkumnická zkušenost – na rozdíl od tradiční válečné taktiky totiž postupovali v malých oddílech a iniciativa nižších velitelů pružně reagovala na měnící se situaci.

Autorem, který zvítězil ve výtvarné soutěži ČNB, je mladý medailér Asamat Baltaev, DiS. Reverzní stranu mince věnoval monumentálnímu válečnému výjevu, na kterém se střetávají dvě armády – smutným faktem je, že na obou stranách bitevního pole tehdy stáli Čechoslováci. Scéna je doplněna výročními letopočty 1917–2017 a nápisem BITVA U ZBOROVA. Na averzu pak český lev, doplněný dalšími heraldickými znaky, drásá rakouského orla a kompozici uzavírá opis 500 Kč ČESKÁ REPUBLIKA.

Všechny mince ČNB razí Česká mincovna z Jablonce nad Nisou!
Materiál
Stříbro
Váha
25 g
Ryzost
925 / 1000
Průměr
40 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslo
21705-721
Emisní náklad
9400 ks
Datum emise
červen 2017
Balení
Modrá plastová etue M33
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
500 Kč