Narození dítěte 2017

Stříbrná mince České tradice UNESCO - Chov starokladrubského koně proof

Cena (včetně DPH) 1 450 Kč
Prodejní místa Zobrazit
Stav skladu Nyní nedostupné
Číslo 75173-711

Majestátnost starokladrubského koně uchvátila mnoho monarchů, jeho vznešenost proto neunikla ani pozornosti České mincovny. Stříbrná Smart mince 1 NZD se řadí po bok dalších exkluzivních emisí minisérie České tradice v UNESCO, která představuje Mistrovská díla ústního a nehmotného dědictví a které jistě nenechá chladným žádného numismatika.

Starokladrubský kůň je mezi světovými kulturními památkami skutečnou výjimkou: je jediným živým tvorem, jenž tento status získal. Je plemenem unikátním nejen díky svým kořenům sahajícím až do 16. století, ale rovněž díky úspěšnému pokusu o jeho obnovení a záchranu – po první světové válce totiž kvůli averzi vůči čemukoliv šlechtického původu docházelo k likvidaci chovu. Regeneraci starokladrubského plemene zahájil profesor František Bílek v roce 1938, zdárně ukončena byla v sedmdesátých letech, kdy začala velikost stáda opět narůstat. V současnosti je ve světě chováno zhruba 1 200 starokladrubáků, z toho plná polovina v České republice. Kladrubský hřebčín je dodavatelem koní pro ceremoniální spřežení dánské a švédské monarchie, nádherného bělouše věnoval také britskému korunnímu princi Williamovi jako svatební dar v roce 2011.

Impozantní exemplář starokladrubáka ztvárnila na reverzu stříbrné Smart mince medailérka Lenka Nebeská, DiS. Ušlechtilé proporce jednoho z nejtěžších teplokrevníků situovaného ve středovém poli se symbolicky snoubí s podkovou a listovým motivem, který odkazuje na tisíce stromů Zámeckého parku Národního hřebčína. Averzní strana je pak věnována atributům emitenta, roku ražby 2015, nominálu 1 DOLLAR a textu INTANGIBLE CULTURAL HERITAGE – CZECH REPUBLIC (NEHMOTNÉ KULTURNÍ DĚDICTVÍ UNESCO – ČESKÁ REPUBLIKA). Neváhejte s nákupem výjimečného dárku pro milovníky koní a českých národních pokladů, či hodnotného přírůstku do své numismatické sbírky! 

Materiál: Stříbro
Váha: 29 g
Ryzost: 999 / 1000
Průměr: 40 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká
Autor averzu: Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu: Lenka Nebeská, DiS.
Číslo: 75173-711
Emisní náklad: 2000 ks
Datum emise: Červen 2015
Balení: Stříbrná papírová etue
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Niue
Nominální hodnota 1 NZD
Nákupní košík 0 Kč