Zimní dny dopravy zdarma
Zimní dny dopravy zdarma
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Stříbrná mince České tradice UNESCO - Masopustní průvody …
Zpět

Stříbrná mince České tradice UNESCO - Masopustní průvody proof

Cena (včetně DPH)
1 450 Kč
56 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75169-711


Lidové zvyky a tradice patří ke specifickým kulturním klenotům každého národa, a proto je organizace UNESCO od roku 2001 zapisuje na zvláštní seznam Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví, aby jejich odkaz zůstal zachován co nejdéle pro mnoho dalších pokolení. Česká republika má již šest takových zápisů, z nichž jeden patří Hlinecku a tamním vyhlášeným masopustním průvodům. Česká mincovna toto téma zpracovala do podoby atraktivní stříbrné Smart mince 1 NZD, jež se stala další ozdobou sběratelské série České tradice UNESCO a jistě vzbudí velký zájem mezi numismatickými znalci.

Převlékání se do kostýmů zvířat bylo od pohanských rituálů postupně omezeno na karnevalové zábavy v maskách v období masopustu, pořádané jak mezi nejchudšími vrstvami obyvatel, tak mezi šlechtou a panovníky. Na Hlinecku se konají masopustní obchůzky nejbližší sobotu či neděli k Masopustnímu úterý. Průvod vyráží časně zrána za doprovodu muziky po vsi. Nejprve se zastavuje u starosty, kde maska zvaná laufr-strakatý žádá o povolení k obchůzce. Po jeho udělení se vydává k dalším stavením, u nichž účastníci průvodu popřejí štěstí a zdraví, zazpívají a tzv. turci zatancují hospodáři, aby mu zajistili bohatou úrodu. Ten na oplátku maškarády a muzikanty pohostí a přidá něco na přilepšenou do pokladničky. Průvod končí porážkou kobyly, masky, která je humornou formou obviněna z celé řady hříchů a na závěr zabita a znovu vzkříšena pálenkou. I na Hlinecku jsou průvody povětšinou výsadou mužů – ženám se kdysi převlékání do masek zakazovalo a používání některých kostýmů bylo dokonce vyhrazeno výlučně svobodným chlapcům.

Atmosféru veselého obyčeje přenesla na plochu stříbrné Smart mince Lenka Nebeská, DiS. Téměř celou reverzní stranu pokrývá výjev tvořený pěti masopustními maškarami spolu s nápisem MASOPUSTNÍ PRŮVOD S MASKAMI NA HLINECKU po obvodu mince. Dominantou averzní strany jsou atributy emitenta, lipová ratolest svázaná stuhou, nominál1 DOLLAR a nápis INTANGIBLE CULTURAL HERITAGE – CZECH REPUBLIC (NEHMOTNÉ KULTURNÍ DĚDICTVÍ UNESCO – ČESKÁ REPUBLIKA). Udělejte si radost další atraktivní ražbou od České mincovny!

Materiál
Stříbro
Váha
29 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
40 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslo
75169-711
Emisní náklad
2000 ks
Datum emise
červen 2015
Balení
Stříbrná papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD