Shop Roku 2018
Shop Roku 2018
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Stříbrná mince České tradice UNESCO - Sokolnictví proof
Zpět

Stříbrná mince České tradice UNESCO - Sokolnictví proof

Cena (včetně DPH)
1 450 Kč
56 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75170-711


Česká republika má šest vzácných zápisů v seznamu Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva UNESCO. Česká mincovna každému z nich přichystala mimořádnou poctu – vlastní emisi stříbrné Smart mince 1 NZD patřící do minisérie České tradice UNESCO. Výjimečné ražby se dočkalo i sokolnictví.

Sokolníci jsou se svými dravci spojeni intenzivním duchovním poutem – k ovládnutí zvířete, po staletí zaujímajícího ve volné přírodě horní příčky potravního řetězce, je totiž třeba dokonalé souhry a komunikace – nejedná se jen o prostý nácvik poslušnosti. Určité hodnoty a praktiky jsou všem sokolníkům společné: například způsob výcviku a péče o dravce, používané vybavení a proces tvorby vztahu mezi člověkem a přírodou. Sokolnictví je vysoce specializovaná činnost, k jejímuž vykonávání je nutno složit náročné zkoušky, které však na druhou stranu garantují úroveň odbornosti. V České republice je v současnosti držitelem sokolnického oprávnění cca 450 osob sdružených v Klubu sokolníků Českomoravské myslivecké jednoty.

Ústředním prvkem tvořícím reverz Smart mince 1 NZD je charismatický dravec obklopený nezbytnými sokolnickými potřebami a doplněný textem SOKOLNICTVÍ. Averzní strana nese nezbytné atributy emitenta, lipovou ratolest coby známý český symbol a nápisy uvádějící rok vydání 2015, nominál 1 DOLLAR a text INTANGIBLE CULTURAL HERITAGE – CZECH REPUBLIC (NEHMOTNÉ KULTURNÍ DĚDICTVÍ UNESCO – ČESKÁ REPUBLIKA). Autorkou obou stran je znamenitá medailérka Lenka Nebeská, DiS., jež svou prací připravila neodolatelnou výzvu pro všechny numizmatiky!

Materiál
Stříbro
Váha
29 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
40 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslo
75170-711
Emisní náklad
2000 ks
Datum emise
červen 2015
Balení
Stříbrná papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD