Vyhrajte zlato alchymistů
Velká soutěž o zlatý poklad
  1. Eshop
  2. DÁRKY
  3. Crystal coins
  4. Stříbrná mince CRYSTAL COIN - One Day at a Time - Honey proof
Zpět

Stříbrná mince CRYSTAL COIN - One Day at a Time - Honey proof

Cena (včetně DPH)
1 990 Kč
77 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75344-711
Sběratelská série


Crystal Coin

Mince vychází ve dvou barevných provedeních v souhrnném nákladu 600 kusů. Tato varianta je opatřena medově zbarveným pokoveným kamenem HONEY.


Myšlenku, která stála u vzniku stříbrné mince z nevšední dárkové řady České mincovny Crystal Coin, vystihuje její anglický název „One Day at a Time“ – volně přeloženo „Žij okamžikem“, přítomností, zkrátka tady a teď. Vždyť kdo ví, co si pro nás chystá zítřek!

Podobná pořekadla měli již staří Římané. Jedno z nich – „Carpe diem“ – můžeme přeložit jako „užívej dne“. Básník Hoartius jím vyzýval k tomu, aby se člověk maximálně chopil aktuálních příležitostí a co nejméně se ohlížel na budoucnost, neboť čas nečeká a ubíhá pouze jedním směrem. Podobný význam má i další rčení – „Memento mori“ – čili „pamatuj na smrt“. Toto úsloví rovněž připomíná konečnost našich dnů na zemi, ale vyzývá spíše ke kajícnosti a pokoře, a proto se stalo oblíbeným zejména ve zbožných časech středověku. Existenciální moudra však nenalezneme jenom v zaprášených svitcích – každá generace má svá vlastní a ta internetová není výjimkou. Sociální sítě, tetování či graffiti se tak jen hemží slovem „YOLO“. Pokud na něj narazíte, vězte, že jde o zkratku fráze „You Only Live Once“, tedy „žiješ jenom jednou“.

Vedle opisu ONE DAY AT A TIME jsou hlavními motivy reverzní strany mince směrová růžice kompasu a dva horkovzdušné balony. Proč právě balony? Nadaná medailérka Petra Brodská, DiS., si je vybrala coby symbol oproštění se od země, starostí i strachu a odevzdání se větru, který člověka nese do neznáma. Stěžejní část většího balonu, tzv. obal zadržující horký vzduch, je na minci ztvárněna broušeným křišťálovým kamenem, který navazuje na ražený reliéf. Komponent z tradičního českého skla – poznávací znak produktové řady Crystal Coin – vyrobila světoznámá jablonecká společnost Preciosa. Averzní strana mince pak patří atributům ostrova Niue, který poskytuje licenci k vydávání mincí České mincovny, a nese profil a jméno panovnice Alžběty II., rok emise 2017 a nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD).

Jedinečný dárek pro každou příležitost se vždy aktuálním poselstvím!

Mince je uložena do dárkového balení, které jednoduše proměníte v praktický rámeček pro její vystavení. Nedílnou součástí emise je také certifikát původu v češtině, angličtině a ruštině. Obsahuje anglický citát Reinholda Niebuhra, jehož překlad zní: „Bože, dej mi KLID, abych přijímal věci, které změnit nemohu, ODVAHU, abych měnil věci, které měnit mohu, a MOUDROST, abych je uměl od sebe odlišit.“

Materiál
Stříbro
Váha
31,1 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
50 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Petra Brodská, DiS.
Autor reverzu
Petra Brodská, DiS.
Číslo
75344-711
Emisní náklad
Nelimitováno
Datum emise
březen 2017
Balení
Modrá papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Kamínky
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2 NZD