Stříbrná mince Madona Ostrobramská proof

Cena (včetně DPH)
1 190 Kč
Běžná cena
2 250 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75072-718


Mince s náboženskou tematikou jsou mezi sběrateli velmi populární. Žádané jsou také mezi věřícími a představují krásný dárek například u příležitosti křtu. Česká mincovna si pro stříbrnou Smart minci vybrala z panteonu křesťanských patronů Madonu Ostrobramskou – legenda praví, že v čase Severní války přišla na pomoc litevské armádě proti útočícím Švédům.

Tato elegantní stříbrná mince se selektivním pozlacením tvarovaná do podoby ikony je inspirována zázračnou historickou malbou Panny Marie ze 17. století, která je ozdobena propracovanými šaty ze zlata a stříbra. Madona je na ní vyobrazena bez Ježíška, se zlatou aureolou, svatozáří z hvězd, půlměsícem a hlavou skloněnou v úctě. Kapli s originální ikonou navštívil papež Jan Pavel II. a Vilnius se stal významným poutním místem obzvláště pro návštěvníky z Polska.

Autory výtvarného návrhu stříbrné uncové Smart mince jsou medailéři Luboš Charvát a Jan Petr, DiS. Reverz mince je reliéfním zpracováním originální malby, averz je pak věnován nezbytným atributům emitenta.

Materiál
Stříbro
Váha
31,1 g
Ryzost
999 / 1000
Rozměr
45 x 30 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Jan Petr, DiS.
Autor reverzu
Luboš Charvát
Číslo
75072-718
Emisní náklad
Nelimitováno
Datum emise
leden 2014
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD