Vánoce 2018 - tipy na dárky z Mincovny
Vánoce 2018 - dárky z ryzího kovu z Mincovny

Stříbrná mince Ohrožená příroda - Bledule letní proof

Cena (včetně DPH)
1 295 Kč
50 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75045-718
Sběratelská série


Ohrožená příroda

Drobná květinka, kterou si od dětství spojujeme s radostným příchodem teplých letních dnů, patří bohužel k dalšímu mizejícímu druhu naší planety. Ve sběratelské sérii Ohrožená příroda jsou v podobě stříbrných Smart mincí uchovány rostliny a zvířata figurující na Červených seznamech ohrožených druhů. Česká mincovna pravidelně představuje ty, s nimiž se stále ještě můžeme setkat také v České republice, a dubnová emise Smart mince z ryzího stříbra patří právě bleduli letní.

Na averzní straně Smart mince se nachází portrét královny Alžběty II., hodnota 1 Dollar, rok vydání 2014, země Niue Island a půvabný dekor květin. Na reverzní straně je mistrně vyobrazen kolorovaný motiv bledule letní, který je v horní části doplněn barevným šatonem.

Bledule letní, latinsky Leucojum aestivum, rozkvétá od dubna a má květy menší než její nejbližší příbuzná - bledule jarní. Ty jsou seskupeny v malém květenství, takzvaném okolíku, na velmi vysokém stonku, který nese zpravidla tři až sedm drobných kvítků. Naopak bledule jarní zřídkakdy vytváří více než jedno poupě.

Domovinou bledule letní je Evropa, její přirozený výskyt zasahuje až do jihozápadní Asie. Člověku se ji podařilo vypěstovat a místy rozšířit také v Severní Americe. U nás se běžně vyskytuje už jen na jižní Moravě. Jinde buď zmizela úplně, nebo zde byla výjimečně vysazena. Je to kriticky ohrožený druh české květeny – spadá do kategorie C1.

Bleduli, coby vzácný a chráněný druh naší flory, je zakázáno ničit a sbírat, ovšem pouze v její biologické podobě. Stříbrná Smart mince Bledule letní naopak ke sbírání přímo vybízí a smysluplně doplňuje ostatní Smart mince z ryzího stříbra ze série Ohrožená příroda. Uložit ji můžete do praktického sběratelského boxu. Výtvarná podoba mince je dílem zkušeného medailéra MgA. Martina Daška.

Materiál
Stříbro
Váha
16 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
34 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslo
75045-718
Emisní náklad
1000 ks
Datum emise
duben 2014
Balení
Blistr
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Kolorovaná
Ano
Kamínky
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD