Stříbrná mince Ohrožená příroda - Hořec Clusiův proof

Cena (včetně DPH)
1 295 Kč
51 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75025-718
Sběratelská série


Ohrožená příroda

Ve sběratelské sérii Ohrožená příroda uvádíme na stříbrných Smart mincích rostliny a zvířata figurující na červených seznamech ohrožených druhů. Zaměřujeme se především na ty, se kterými se lze setkat na území České republiky, čas od času i u našich sousedů, například právě u hořce Clusiova.
Hořec Clusiův je vytrvalá bylina s krátkým nerozvětveným stonkem. Roste na vápencových skalách a loukách v horském až subalpínském pásmu. Kvete od dubna do srpna. Květy jsou modré, zvonkovitého tvaru.
Kromě slovenských Karpat je rozšířen i v dalších pohořích střední Evropy. Z hlediska ohrožení je na Slovensku zařazen ke zranitelným druhům a je chráněn zákonem. V Česku se vyskytují jemu podobné druhy – např. hořec tolitovitý (v Jizerských horách nebo v Krkonoších) či hořec panonský (původní výskyt na Šumavě).
Na averzní straně mince se nachází portrét královny Alžběty, nominál 1 Dollar, rok vydání 2013, země Niue Island a rostlinný motiv. Na reverzní straně se nachází kolorovaný motiv Hořce Clusiova, který je v horní části doplněn barevným šatonem.

Limitovaný náklad 500 kusů.

Materiál
Stříbro
Váha
16 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
34 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
MgA. Josef Oplištil
Autor reverzu
MgA. Josef Oplištil
Číslo
75025-718
Emisní náklad
500 ks
Datum emise
říjen 2013
Balení
Blistr
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Kolorovaná
Ano
Kamínky
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD