Narození dítěte 2017

Stříbrná mince Ohrožená příroda - Kandík psí zub proof

Cena (včetně DPH) 1 295 Kč
Prodejní místa Zobrazit
Stav skladu Do 21 dnů
Číslo 75120-718
Přidat do oblíbených

Za nákup získáte uvedený počet ibodů.Získáte ibodů: 51

  • Pokračování úspěšné sběratelské série.

Ohrožená příroda

Kandík psí zub, latinsky Erythronium dens-canis – za tímto tajemným názvem se neskrývá žádná lítá šelma. Naopak náleží půvabné květině, jejíž krásy můžeme spatřit na vlastní oči jen velmi výjimečně. Jedná se totiž o další rostlinu, které patří smutný zápis v knize kriticky ohrožených druhů. Česká mincovna jí proto věnovala vlastní emisi z oblíbené sběratelské série Ohrožená příroda.

Kandík psí zub je pro botaniky tak trochu záhadou. V celé naší zemi si ke svému růstu vybral jedinou lokalitu, a to kopec Medník. Vyskytuje se zde ve větším množství ve světlé bučině v nadmořské výšce asi 300 m. n. m. Současně je toto místo nejsevernějším v Evropě, kde se lze s rostlinkou setkat. Stále není jasné, zda je kopec Medník pouze ostrůvkem původně spojitého areálu výskytu, či zda byl druh v této oblasti vysazen člověkem, respektive mnichy ze strahovského kláštera. Celkový areál rozšíření kandíku zaujímá jižní Evropu, Španělsko, jižní Francii, Itálii, Švýcarsko, jihovýchodní Maďarsko a Sedmihradsko – odtud pokračuje přes Balkán, Malou Asii na Kavkaz, dále na Altaj a do Japonska.

Své jméno rostlina získala podle bledé cibulky, která nápadně připomíná právě psí špičák. Časně zjara – v březnu až dubnu – z cibule vyrážejí dva fialovohnědě skvrnité listy a stvol vysoký 10-20 cm. Na jeho konci pak vyrůstá jeden výrazný růžovofialový květ. Okvětní lístky jsou dlouhé až 5 cm, často jsou nazpět se ohýbající. Při bázi jsou mírně tmavší, někdy i skvrnité. Plodem je tobolka.

Stříbrná Smart mince s nominální hodnotou 1 NZD věnovaná kandíku psímu zubu je dalším důkazem umu českých medailérů. Návrh obou stran, jehož autorem je MgA. Martin Dašek, předkládá vkusné zpracování přírodního tématu. Reverz mince je zdoben minimalistickou plastikou rostliny, která je zkrášlena originálním kolorováním. Averz je pak vedle atributů emitenta věnován krásné kompozici čtyř květů. Toto malé umělecké dílo v mimořádném lesku kvality proof zaujme na první pohled nejen milovníky přírody, ale především numismatiky, kteří své sbírky rádi obohacují o atraktivní a moderní ražby.

Materiál: Stříbro
Váha: 16 g
Ryzost: 999 / 1000
Průměr: 34 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká
Autor averzu: MgA. Martin Dašek
Autor reverzu: MgA. Martin Dašek
Číslo: 75120-718
Emisní náklad: 1000 ks
Datum emise: Březen 2015
Balení: Blistr
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ne
Kolorovaná: Ano
Kamínky: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Niue
Nominální hodnota 1 NZD
Nákupní košík 0 Kč