Shop Roku 2018
Shop Roku 2018

Stříbrná mince Ohrožená příroda - Kandík psí zub proof

Cena (včetně DPH)
1 295 Kč
51 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75120-718


Ohrožená příroda

Kandík psí zub, latinsky Erythronium dens-canis – za tímto tajemným názvem se neskrývá žádná lítá šelma. Naopak náleží půvabné květině, jejíž krásy můžeme spatřit na vlastní oči jen velmi výjimečně. Jedná se totiž o další rostlinu, které patří smutný zápis v knize kriticky ohrožených druhů. Česká mincovna jí proto věnovala vlastní emisi z oblíbené sběratelské série Ohrožená příroda.

Kandík psí zub je pro botaniky tak trochu záhadou. V celé naší zemi si ke svému růstu vybral jedinou lokalitu, a to kopec Medník. Vyskytuje se zde ve větším množství ve světlé bučině v nadmořské výšce asi 300 m. n. m. Současně je toto místo nejsevernějším v Evropě, kde se lze s rostlinkou setkat. Stále není jasné, zda je kopec Medník pouze ostrůvkem původně spojitého areálu výskytu, či zda byl druh v této oblasti vysazen člověkem, respektive mnichy ze strahovského kláštera. Celkový areál rozšíření kandíku zaujímá jižní Evropu, Španělsko, jižní Francii, Itálii, Švýcarsko, jihovýchodní Maďarsko a Sedmihradsko – odtud pokračuje přes Balkán, Malou Asii na Kavkaz, dále na Altaj a do Japonska.

Své jméno rostlina získala podle bledé cibulky, která nápadně připomíná právě psí špičák. Časně zjara – v březnu až dubnu – z cibule vyrážejí dva fialovohnědě skvrnité listy a stvol vysoký 10-20 cm. Na jeho konci pak vyrůstá jeden výrazný růžovofialový květ. Okvětní lístky jsou dlouhé až 5 cm, často jsou nazpět se ohýbající. Při bázi jsou mírně tmavší, někdy i skvrnité. Plodem je tobolka.

Stříbrná Smart mince s nominální hodnotou 1 NZD věnovaná kandíku psímu zubu je dalším důkazem umu českých medailérů. Návrh obou stran, jehož autorem je MgA. Martin Dašek, předkládá vkusné zpracování přírodního tématu. Reverz mince je zdoben minimalistickou plastikou rostliny, která je zkrášlena originálním kolorováním. Averz je pak vedle atributů emitenta věnován krásné kompozici čtyř květů. Toto malé umělecké dílo v mimořádném lesku kvality proof zaujme na první pohled nejen milovníky přírody, ale především numismatiky, kteří své sbírky rádi obohacují o atraktivní a moderní ražby. Uložit si ho můžete po boku dalších ohrožených druhů do praktického sběratelského boxu, který rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Materiál
Stříbro
Váha
16 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
34 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslo
75120-718
Emisní náklad
1000 ks
Datum emise
březen 2015
Balení
Blistr
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Kolorovaná
Ano
Kamínky
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD