Stříbrná mince Ohrožená příroda - Koniklec otevřený proof

Cena (včetně DPH)
1 295 Kč
51 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75047-718
Sběratelská série


Ohrožená příroda

Série Ohrožená příroda České mincovny představuje na krásných mincích chráněné druhy rostlin a živočichů, které se kvůli lidské bezohlednosti pomalu vytrácí z našeho přirozeného prostředí. Smart mince z ryzího stříbra s nominálem 1 NZD jsou hodnotným apelem na lidství každého, kdo si uvědomuje, že příroda není náš majetek, ale náš domov. Oblíbená edice se na podzim 2014 dočkala dalšího přírůstku – koniklece otevřeného.

Koniklec otevřený je půvabná, chloupky posetá rostlina, s jejímiž květy se můžeme setkat již časně z jara. Jeho jasné modrofialové kvítky s výrazně žlutými prašníky z něj dělají nepřehlédnutelnou dominantu každého místa, kde se objeví. Těch je však bohužel čím dál tím méně, proto je koniklec otevřený další smutnou položkou Černého a červeného seznamu cévnatých rostlin ČR a patří do kategorie rostlin kriticky ohrožených C1 (CR). Řadí se mezi euroasijské kontinentální druhy. Roste v Německu, Polsku, Finsku, Švédsku, Bělorusku, na Slovensku a Ukrajině, v Maďarsku a Rumunsku. Všude mimo Ukrajinu patří k chráněným druhům. České rostliny tvoří západní hranici evropské populace a můžeme se s nimi setkat pouze v severozápadních a severních Čechách, kde jej v současné době coby vzácný druh nalézáme na přibližně dvaceti pravidelně monitorovaných lokalitách.

Reverz stříbrné Smart mince hrdě nese dva nádherně zbarvené květy koniklece spolu s jeho českým i latinský názvem – autorem námětu rubové strany je MgA. Martin Dašek. Averzní strana, které vdechl život zkušený medailér MgA. Josef Oplištil, pak nese atributy emitenta a dominuje jí vydařený rostlinný motiv. Uložit si ho můžete po boku dalších ohrožených druhů do praktického sběratelského boxu, který rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Série Ohrožená příroda je netradičním sběratelským cyklem, jenž uchvátí již na první pohled díky své výjimečné estetické stránce. Jeho hlubší poselství je pak dalším rozměrem, díky kterému mu patří místo ve všech numismatických kolekcích.

Materiál
Stříbro
Váha
16 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
34 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslo
75047-718
Emisní náklad
1000 ks
Datum emise
říjen 2014
Balení
Blistr
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Kolorovaná
Ano
Kamínky
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD