Stříbrná mince Ohrožená příroda - Mlok skvrnitý proof

Cena (včetně DPH)
1 295 Kč
51 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75109-718


Ohrožená příroda

Výrazná černožlutá kresba nezaměnitelně zbarveného obojživelníka, který vyhledává skrýš před sluncem převážně ve skalách, pod kameny a pod kůrou stromů, je v podstatě varováním pro ostatní druhy. Ano, jedná se o mloka skvrnitého, dalšího nádherného tvora figurujícího v České republice na seznamu ohrožených druhů, kterému náleží nejnovější emise jedinečné stříbrné Smart mince 1 NZD od České mincovny.

Úbytek mloka skvrnitého ve volné přírodě způsobil člověk vysazováním smrkových monokultur, odlesňováním, znečišťováním vod a zejména masivním rozmachem automobilové dopravy. Jeho odchyt za účelem chovu je tudíž zapovězen Bernskou konvencí. Mlok skvrnitý se vyznačuje především nočním životem, přes den hledá v přírodě klidné útočiště. Svůj denní úkryt však opouští po dešti, kdy se vydává za potravou, kterou tvoří hlavně žížaly, stonožky, pavouci, hmyz, červi a slimáci. Zimu tráví mlok ve skupinách pod zemí.

Nepřehlédnutelný obojživelník je doma v jižní a střední Evropě, jihozápadní Africe a v celé západní Asii. V České republice je výskyt mloka až na výjimky zaznamenán na celém území. Jeho přirozeným prostředím jsou vlhké listnaté a smíšené lesy. Mlok skvrnitý preferuje nadmořskou výšku 200–600 m. n. m., není však výjimečné potkat ho v nížinách i na horách. K rozmnožování potřebuje vodu, kam samice vypouští larvy. Proto vyhledává okolí vodních toků, jezírek či studánek. Ve volné přírodě se dožívá 20, v zajetí pak až 50 let.

Atraktivní kolorovaná mince předkládá na reverzu originální pohled na krásného živočicha ze dvou úhlů spolu s jeho českým a latinským jménem MLOK SVRNITÝ – SALAMANDRA SALAMANDRA. Mimořádně zdařilého zpracování obou stran se zhostila akademická sochařka Majka Wichnerová, která pro averz připravila vkusnou kompozici atributů emitenta a nominálu 1 NZD. Mince je dodávána v pestrém ilustrovaném blistru a její náklad je pouhých 1000 ks. Netradiční ražba potěší zkušené sběratele a stejně tak poskytne podnět k založení prvních kolekcí začínajících numismatiků.

Uložit si ji můžete po boku dalších ohrožených druhů do praktického sběratelského boxu, který rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Materiál
Stříbro
Váha
16 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
34 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Autor reverzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Číslo
75109-718
Emisní náklad
1000 ks
Datum emise
červenec 2015
Balení
Blistr
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Kolorovaná
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD