Stříbrná mince Ohrožená příroda - Sysel obecný proof

Cena (včetně DPH)
1 295 Kč
50 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75044-718
Sběratelská série


Ohrožená příroda

Česká mincovna touto sběratelskou sérií reflektuje alarmující stav současné přírody. Ohrožená příroda - to je výběr vzácných druhů, které neúprosně mizí z naší planety.

Série je zaměřena především na unikáty živé přírody, se kterými se lze setkat na území České republiky a v přilehlých zemích. Stříbrné Smart mince Ohrožená příroda apelují na lhostejnost, s níž nevratně a často sobecky přicházíme o jedinečné rostliny a živočichy. Každá mince ze série je připomínkou jednoho z nich. Investiční stříbro v podobě sběratelských mincí je díky exkluzivnímu zpracování ozdobou kultivovaných kolekcí, ale samozřejmě je také rozumnou investicí do budoucna. Cena stříbra je nadále příznivá a jeho nákup je tedy velkou investiční výzvou.

Sysel obecný je menší hlodavec žijící v koloniích. Jedná se o takzvaný stepní druh - vyhledává místa s krátkým travním porostem, protože mu díky rozhledu umožňuje jak kontakt s ostatními sysly, tak i včasné zahlédnutí predátora. Takových ploch je však bohužel kvůli rozvoji zemědělství a průmyslovým i bytovým zástavbám stále méně, proto ztrácí sysel své přirozené životní prostředí. Centrum rozšíření sysla obecného je v jihovýchodní Evropě, Malé Asii a na Kavkaze. Západní hranici areálu pak tvoří lokality v Čechách. Sysel obecný je denní živočich, ale většinu života stejně prospí - do zimního spánku upadá v říjnu a probouzí se v březnu či dubnu. Dožívá se až osmi let.

Na averzní straně je uveden nominál 1 Dollar, rok vydání 2014, země Niue Island a také portrét královny Alžběty II., který je doplněn uměleckými motivy divokého lesa. Na reverzní straně je věrně vyobrazen sysel v reliéfní i kolorované podobě. Autorkou averzní i reverzní strany je akademická sochařka Majka Wichnerová. Skvostná Smart mince Sysel obecný vychází v limitované sérii 1000 ks. Syslů obecných žijících v České republice je bohužel jen o několik set více. Zakoupením této mince přidáte své sbírce další originální rozměr.

Uložit si ji můžete po boku dalších ohrožených druhů do praktického sběratelského boxu, který rovněž najdete v nabídce České mincovny.

 

Materiál
Stříbro
Váha
16 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
34 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Autor reverzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Číslo
75044-718
Emisní náklad
1000 ks
Datum emise
únor 2014
Balení
Blistr
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Kolorovaná
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD