Stříbrná mince Ohrožená příroda - Vlk obecný proof

Cena (včetně DPH)
1 295 Kč
50 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75046-718
Sběratelská série


Ohrožená příroda

Červencová emise série Ohrožená příroda patří tvoru, jehož jméno vyvolává respekt v každém z nás. Vlk obecný, latinsky Canis lupus, je odjakživa spojován s velkou silou, lstivostí a často magickými vlastnostmi. Kvůli ilegálnímu lovu a také nekontrolovatelně se rozšiřující zástavbě však získal další neradostný atribut – kriticky ohrožený živočišný druh. Česká mincovna reflektuje majestátnost této šelmy stříbrnou Smart minci s nominálem 1 NZD.

Uměleckého návrhu mince se ujala akademická sochařka Majka Wichnerová. Reverz je poctou vlkovi v celé jeho kráse – detailní plastiku doplňuje kolorovaná silueta a nápisy VLK OBECNÝ a CANIS LUPUS. Averzní straně vévodí poutavý květinový motiv spolu s atributy emitenta Niue Island.

Vlk obecný je příbuzným psa domácího. Liší se dlouhým chlupatým ocasem, jeho srst může být od žlutavé po rezavě hnědou na zádech a od bílé po bílošedou na břiše – dle prostředí, v němž vlk žije. Matka je březí 64 dní a rodí 4-6 mláďat, která se poměrně rychle vyvíjejí, dospělosti ale dosahují až ve třech letech. Tohoto věku se jich však kvůli nemocem a lovcům dožívá velmi málo. Pokud má jedinec štěstí, dožívá se 12 až 15 let. Dříve byl díky své přizpůsobivosti nejrozšířenější šelmou v Evropě, nyní se s ním u nás můžeme setkat v malé míře, pravidelně pouze při hranicích se Slovenskem.

Série Ohrožená příroda České mincovny se pro své umělecké zpracování a cenovou dostupnost těší oblibě mnoha sběratelů. Její myšlenkové poselství z ní ale zároveň činí hodnotný pamětní dárek pro děti. Uložit si ji můžete po boku dalších ohrožených druhů do praktického sběratelského boxu, který rovněž najdete v nabídce České mincovny.

 

Materiál
Stříbro
Váha
16 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
34 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Autor reverzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Číslo
75046-718
Emisní náklad
1000 ks
Datum emise
červenec 2014
Balení
Blistr
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Kolorovaná
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD