Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. E-shop
  2. Pro sběratele
  3. Sběratelské série
  4. Kultura
  5. Stříbrná mince Vynálezy Leonarda da Vinci - …
Zpět

Stříbrná mince Vynálezy Leonarda da Vinci - Tank proof

Cena (včetně DPH)
1 690 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
75529-711
Sběratelská série


Vynálezy Leonarda da Vinci

Minisérie České mincovny s názvem Vynálezy Leonarda da Vinci se loučí svou čtvrtou emisí. Na stříbrné minci je vyobrazen Leonardův tank.

V roce 1482 vytvořil Leonardo da Vinci návrh něčeho, co sám nazval krytým válečným vozem. Do deníku si tehdy napsal: „Mohu vyrobit obrněné vozy, bezpečné a nedobytné, jež se dostanou až do předních řad nepřátelských vojsk. Tam svými kanóny a puškami rozesejí smrt.“ Tento vůz měl nejen prorazit nepřátelské linie, ale také poskytovat krytí vlastním vojákům, kteří by postupovali za ním. Přesně tato taktika byla použita o čtyři staletí později – za první světové války, když Britové nasadili první opravdové tanky. Leonardův stroj měl tvar kulatého stanu – po obvodu se ježily hlavně a na vrcholu byla umístěna malá pozorovatelna. Plochy pláště nebyly kolmé, ale zkosené, a pancíř tak měl lépe odrážet nepřátelské střely. Ačkoli tento projekt nikdy neopustil rýsovací prkno, počítal s osádkou osmi mužů. Ti by stříleli z děl a klikovou hřídelí poháněli kola – nezávisle na levé a pravé straně vozu – napojená na systém převodů. Právě v převodech nalezli novodobí studenti Leonardova díla chybu – byly špatně navržené a tank by se s jejich pomocí nikdy nemohl pohybovat. Historikové se však shodují na tom, že tuto chybu udělal mírumilovně zaměřený inženýr úmyslně, aby znemožnil sestrojení vynálezu, kdyby se plány dostaly do nepovolaných rukou.

Autorem celé minisérie je medailér Asamat Baltaev, DiS. Při tvorbě reverzní strany se inspiroval Leonardovými zápisky – na nákres tanku opatřený poznámkami shlíží sám renesanční maestro. Kompozici reverzu uzavírá anglický opis FIGHTING VEHICLE (čili válečný vůz). Averzní strana mince pak předkládá všechny vynálezy, které se v minisérii postupně objevily – helikoptéru, kluzák, kulomet a tank. To vše je propojeno s atributy ostrova Niue, který je emitentem mince. Protože mince České mincovny vycházejí v této zahraniční licenci, nesou profil a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2019.

Kompletní sbírku vynálezů Leonarda da Vinci si můžete uložit do tematické sběratelské krabičky, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Materiál
Stříbro
Váha
31,1 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslo
75529-711
Emisní náklad
1000 ks
Datum emise
září 2019
Balení
Stříbrná papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD