100 let Československa
Cesta Českého lva 20. stoletím

Stříbrná pozlacená medaile Karel Kryl proof

Cena (včetně DPH)
1 990 Kč
77 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
30967-727

Získáte 79 ibodů

Mimořádná emise medailí zaslouženě patří jedné z nejvýraznějších českých hudebních osobností. Karel Kryl by se 12. dubna dožil sedmdesáti let a při té příležitosti vydává Česká mincovna unikátní pamětní medaile v provedení zlatá půluncová, stříbrná pozlacená a stříbrná.

Medaile z pozlaceného stříbra Karla Kryla je vyznamenáním jedinečnému českému písničkáři, básníku, novináři a výtvarníku. Jeho jméno po dlouhá léta znělo a stále zní ve spojitosti s významem demokracie a lidské svobody.

Pozlacené stříbro v sobě spojuje cenovou dostupnost stříbra se všemi půvaby zlata. Poznámkou na místě je, že se stříbro stále drží na velmi nízkých cenách, ale jeví prokazatelný potenciál růstu. Stříbrná pozlacená medaile Karel Kryl neodráží pouze zářnou umělcovu osobnost, ale současně připomíná podstatnou část našich dějin.

Karel Kryl se narodil 12. dubna 1944 v Kroměříži. Byl jedním z čelních představitelů takzvaného českého protestsongu. "Básník s kytarou" je autorem všech textů svých známých pamfletických písní i delších poetických skladeb.
Jeho prarodiče se věnovali knihtisku, jejich rodinná tiskárna však byla v 50. letech minulého století zlikvidována komunisty. Karel se chtěl nejdříve stát hrnčířem, poezie a hudba ho však plně pohltily. Svou první píseň - Nevidomá dívka - vydal v roce 1968. V témže roce vyšla jeho první deska s titulní písní "Bratříčku, zavírej vrátka", která vznikla jako okamžitá reakce na vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa. V roce 1969 Karel Kryl emigroval do Německa a usadil se v Mnichově. Externě a posléze i jako zaměstnanec spolupracoval s redakcí Svobodné Evropy. Další jeho desky (mimo LP Monology) vycházely již v exilu.
Do vlasti se Karel Kryl vrátil nakrátko v listopadu 1989 kvůli pohřbu své matky. Prvotní nadšení ze sametové revoluce jej záhy opustilo a v roce 1990 zveřejnil nejprve kritickou píseň Sametové jaro, poté se kritice porevolučního vývoje věnuje na albech Monology, básních Demokracie, Timur a jeho parta a dalších.
Karel Kryl zemřel 3. března 1994 v Mnichově na následky těžkého infarktu. Zanechal za sebou početně, ale především duchovně obrovské dílo, za nějž se mu in memoriam dostalo právem mnoha poct: stal se držitelem stříbrné pamětní medaile Univerzity Karlovy za přínos pro duchovní rozvoj a morální podporu národa (1994), Ceny Františka Kriegla (1995) a ceny české GRAMMY (Síň slávy – 1995). 28. října 1995 mu také prezident Václav Havel udělil in memoriam medaili Za zásluhy II. stupně.

Těší nás, že další poctu Karlu Krylovi můžeme vznést i my, Česká mincovna, prostřednictvím unikátní pamětní medaile, která vychází v limitovaném nákladu 1000 ks. Jejím autorem je vynikající český výtvarník, akademický sochař Zbyněk Fojtů.

Přidejte do své sbírky další skvost, stříbrnou pozlacenou medaili Karel Kryl, jenž je nositelem silné umělecké i myšlenkové hodnoty.

Materiál
Stříbro
Váha
13 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
28 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Číslo
30967-727
Emisní náklad
500 ks
Datum emise
duben 2014
Balení
Modrá kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Pokovená Au
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna