Vánoce left
Vánoce 2019 right
vánoce 2019 center

Stříbrná půlkilogramová sběratelská medaile Statutární město Liberec stand

Cena (včetně DPH)
24 950 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
31248-730
Sběratelská série


Orientační výkupní cena Na dotaz

Statutární města

Domovem České mincovny je Liberecký kraj, jehož srdcem je severočeský Liberec. Vedle krajského sídla je jedním z 26 statutárních měst České republiky, a tak mu náleží stříbrná medaile o hmotnosti jedné poloviny kilogramu, která je součástí sběratelského cyklu České mincovny.

Historie Liberce sahá až do 13. století a od samého počátku v něm žili nejen čeští osadníci, ale také kolonisté z Německa. Původně byl znám pod německým jménem Reichenberg, tedy „Bohatá hora“, a to i přesto, že zpočátku žádným zvláštním bohatstvím neoplýval. To se však rychle změnilo a Liberec se na několik staletí stal centrem textilní výroby. Místní usedlíci se nejprve věnovali pěstování lnu a plátenictví, později přešli ke zpracování ovčí vlny a lukrativnímu soukenictví. Téměř v každém domě se vyráběly látky. Ty za třicetileté války oblékaly celou armádu Albrechta z Valdštejna a v časech Rakouska (mimo jiné díky manufakturám Liebigovy dynastie) učinily z Liberce jedno z nejvýznamnějších měst monarchie. Po druhé světové válce na tradici navázal slavný podnik Textilana, příchod 21. století ale místní textilní průmysl těžce zasáhl. Liberec toho však nabízí mnohem více než jen látky – je moderním centrem správy, kultury, sportu, obchodu i vzdělání, domovem více než 100 tisíc obyvatel a pátým největším městem České republiky!

Medailérka Irena Hradecká, DiS., si jako ústřední motiv averzní strany medaile vybrala novorenesanční budovu liberecké radnice, z jejíhož balustrádového balkonu k Liberečanům promlouvali František Josef I., Edvard Beneš i Václav Havel. Další výtvarník Jakub Matouš, DiS., pak zpracoval letecký pohledem na městské centrum a oba dva výtvarné prvky skloubil dohromady Jan Petr, DiS. Autorem reverzní strany medaile, která nese mapu statutárních měst České republiky je MgA. Miroslav Schovanec, DiS.

Úctyhodná není jenom hmotnost sběratelské medaile, ale také její emisní náklad – světlo světa spatří pouhých 48 číslovaných kusů!

Materiál
Stříbro
Váha
500 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
90 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Hladká s číslováním
Autor averzu
Jan Petr, DiS./Irena Hradecká, DiS./Jakub Matouš
Autor reverzu
MgA. Miroslav Schovanec, DiS.
Číslo
31248-730
Emisní náklad
48 ks
Datum emise
červen 2017
Balení
Dřevěná etue světlá vykl.
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna